Svída – krásná v zahradě i v zimě

Svída – krásná v zahradě i v zimě

Rostliny, vydáno 14. 02. 2013

Kupodivu tento keř může vypadat zajímavě právě v době, kdy ostatní keře už dávno svlékly svůj pestrý podzimní šat a listí jim opadalo. Svída totiž nápadně obohacuje zahradu i v zimě svou nádherně korálově červenou kůrou.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Odrůda Alba čili svída bílá vystavuje v zimě na odiv svou korálovou kůru, zatímco odrůda Sibirian Pearls  se na konci roku ozdobí velkým božstvím šedobílých peckoviček, někdy s modravým nádechem. Některé odrůdy svídy bílé zaujmou výraznou kresbou listů – panašovaných listů. Svída bílá může dosahovat pozoruhodných rozměrů. Starší rostliny jsou dokonce schopné dorůst až do pěti metrů do výšky i do šířky.

Svída výběžkatá nám může nabídnout na mladých větévkách světle zelené až do žlutava zbarvené větévky. Ve volné přírodě se zase můžeme setkat se svídou krvavou, jejíž tmavočervené letorosty upoutají pozornost při zimní procházce přírodou. Jsou skvělé pro použití podkladů pro věnce. Svída krvavá roste neobyčejně rychle a v minulosti se často její tvrdé dřevo používalo k výrobě násad k nářadí anebo k výrobě luků.

Pokud zařadíte ve své zahradě svídu do smíšeného živého plotu, uděláte dobře. A jestliže panašované odrůdy ponecháte v zahradě jako solitéry, i to bude skvělá volba. Jen tak totiž vynikne krása jejich nevšedních listů.  Stejně tak dobře mohou svídy posloužit jako lemy vzrostlých stromů.

Svída bílá a její odrůdy se vyznačují vzpřímeným růstem. Starší rostliny někdy ve vlhké půdě, která jim velmi dobře prospívá, často vytvářejí výhony na obvodu keře. Tyto výhony pak snadno zakořeňují, což způsobí, že se keř začne rozrůstat do plochy, pak ztrácí svůj tvar. Vznikají tak často v zahradách husté křoviny. Tuto schopnost rostliny můžeme využít pro snadné rozmnožení těchto keřů, ale zároveň pro naši zahradu může mít rozrůstání neblahý účinek.  Nežádoucímu typu růstu můžeme předejít tím, že všechny výhony starší tří let, každoročně těsně nad zemí odstřihneme. Správné období provedení řezu nastává koncem zimy, ještě před rašením. Další výhoda tohoto řezu bude to, že rostlina obrazí novými výhony, které mají právě tu požadovanou nápadně zbarvenou kůru.

Tento keř udělá pro každou zahradu dobrou službu v každou roční dobu. Než začne nová vegetační sezona, potěší nás alespoň pestrobarevností svých větviček.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: oakleafgardening.com, gardenshop.telegraph.co.uk, bulland-ltd.com, warkscol.ac.uk, luirig.altervista.org, freenatureimages.eu, viveroianni.com.ar, gdnatura.es, plants.stmarysnurseryandgardencentre.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha