Synadenium - pokojovka, která vám může způsobit potíže

Synadenium - pokojovka, která vám může způsobit potíže

Rostliny, vydáno 24. 01. 2014

Synadenium neboli kaučukovník patří k pryšcovitým rostlinám. Jako všechny rostliny tohoto druhu, při nalomení nebo odstřižení či jakémkoli jiném poškození roní bílé mléko. Tento latex může být pro mnohé velmi nebezpečný, zvláště pak pro alergiky. Pokud tedy pěstujete tuto rostlinu doma, dejte si zvlášť dobrý pozor. Co se pěstování týče, je to jinak velmi vděčná, rychle rostoucí rostlina.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Euphorbia umbellata je latinské označení synadenia. Některé prameny uvádějí, že jediné platné označení je pouze Synadenium pereskiaefilium a že označení Synadenium grantii je neplatné. Rostliny se v našich podmínkách pěstují pouze jako pokojové. Přesto, že v květinářstvích se s těmito rostlinami prakticky nesetkáme, často si ji jako odnože mezi sebou vyměňují pěstitelé. U pěstitelů pokojovek je to rostlina poměrně oblíbená, jelikož má velké přírůstky a snadno se množí pomocí řízků, které se vloží do sklenice s vodou. Tam části rostliny velmi snadno a brzy zakoření a je možné ji poté přesadit do běžného pěstebního substrátu určeného pro pokojové rostliny.
 
Synadenium pochází z východní a střední Afriky. Ve své domovině, ale i na mnoha dalších místech s příznivými podmínkami je schopna tato rostlina dorůst do velikosti mohutného keře, nebo dokonce stromu. Běžně dorůstá rozměrů okolo 3 metrů na výšku i šířku, ale v dobrých podmínkách se některé exempláře tyčí až do výšky 8 metrů. Její stonky jsou obvykle zelené, masité a listy dlouhé až 15 cm jsou silně oválné. Existuje i varianta rubra, která má krásně nachovou barvu. Odvážní Masajové pomocí bílého prudce jedovatého mléka ze synadenia léčí horečky a také některé nemoci, například ty přenášené klíšťaty.

Rozhodně by se neměla pěstovat v domácnostech, kde jsou malé děti a zvířecí mazlíčci. Ovšem i lidé s alergiemi by měli být velmi obezřetní při pěstování této rostliny. Potřísnění pokožky latexem anebo jeho kontakt se sliznicemi, zvláště pokud se mléko dostane do očí nebo na jazyk či rty, může znamenat silnou alergickou reakci, případně dokonce smrt. Místo zasažené mlékem začne svědit a pálit, zarudne a mohou se na něm objevit i puchýře. Při kontaktu s mlékem, které tato rostlina roní, by měli alergici vyhledat pomoc lékaře a pokud užívají antihistaminika, ihned je užít. Citlivým osobám nesvědčí ani pobyt s rostlinou v jedné místnosti. V extremních případech, například při umístění rostliny v ložnici, mohou vzniknout u citlivých jedinců i dýchací potíže.

V našich podmínkách je jediná možnost množení této rostliny pomocí řízků. Pokud jste se rozhodli svou rostlinu řízkovat, buďte opatrní a pracujte v rukavicích. Synadenium také kvete, ačkoli málokdo tuto rostlinu viděl kvést na vlastní oči. Jeho květy však nejsou nikterak zajímavé. Pokud jste se rozhodli pořídit si tuto rostlinu, určitě ji neumisťujte ani do ložnice ani do dětského pokoje. Rostlina uvolňuje totiž do ovzduší jedovaté výpary i tehdy, jestliže není nijak poraněna. Může tak způsobit potíže i u osob, které nepatří k alergikům. Je to rostlina vhodná spíše do větších hal či společných prostor chodeb nebo sálů. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: blomdatabasen.se, greenhome.org.ua, gradinamea.ro, botaderma.com, africamuseum.be, succulents.us, onlineplantguide.com, pepiniereissa.fr, floramalaga.blogspot.com, ourflo.ru, imagejuicy.com, tropika.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

09. 02. 2018 Reagovat
Lukáš: Dobrý den, můžu se zeptat na zdroj téhle informace? "Rostlina uvolňuje totiž do ovzduší jedovaté výpary"

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha