Taka - pokojovka s nevšedními květy

Taka - pokojovka s nevšedními květy

Rostliny, vydáno 06. 03. 2012

Kdo má k dispozici vytápěnou zimní zahradu nebo alespoň květinový koutek v teplém pokoji, určitě nezaváhá při pohledu na fantastické květy této exotické krásky. Pěstování ze semínek je tak trochu experiment, vzrostlou květina vám zato pokvete každý rok.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Taka velkokvětá (Tacca chantrieri) patří do rodu Tacca, asi dvaceti druhů hlíznatých nebo oddenkatých rostlin tropů jihovýchodní Asie. Tam se méně kochají krásou květů, zato ji více využívají jako potravinu i léčivku. Z mletých oddenků se vyplavují hořké látky a škrobová moučka se používá na vaření. Tradiční čínská medicína z taky připravuje léky na žaludeční vředy, vysoký tlak, žloutenku a obklady na popáleniny. U nás se ovšem pěstuje pouze pro nevšední nádheru obrovských květů.

Semínka pro trpělivé
Semena taky velkokvěté se dají u nás koupit, jejich klíčení je ale příběh pro opravdové fajnšmekry. Potřebují velmi teplé vlhké mikroklima, takže jim připravte skleníkové prostředí třeba v zavařovací lahvi. Nesmějí být ovšem přímo namočená, takže jim na dno dejte třeba hrst větviček a teprve na ně buničinu – bílý ničím nenapuštěný papírový kapesníček. Na něj položte semínka a přikryjte je dalším kapesníčkem. Sklenici považte igelitem, do kterého uděláte pár dírek. Vše musí být naprosto čisté, sterilní, aby semena nenapadla plíseň. Pak už se jen obrňte trpělivostí a nezapomínejte vrchní kapesníček pravidelně vlhčit – nesmí nikdy úplně uschnout. Sklenici umístěte někam nad topení, v létě ji přemístěte na teplé místo na okně a postavte ji na filcovou podložku, aby neprochladla ani odspodu. Na klíčení si počkáte skoro rok… když to vydržíte, ještě nemáte vyhráno. Naklíčenou rostlinku musíte velice opatrně přesadit do propařeného pěstebního substrátu, abyste neporušili kořínek a nevystavili mladou taku ataku plísní a hniloby z prostředí nesterilizovaného substrátu. Pokud se vám podaří ji uchránit, začne brzy růst poměrně rychle, za další rok si vytvoří podzemní oddenek a můžete se dočkat prvního kvetení. Že se vám nechce tak dlouho čekat a riskovat neúspěch? Pak si pořiďte taku již vzrostlou, vydrží vám při dobré péči řadu let.

Netopýr nebo kočka?
Taka je dekorativní pokojovka, i když nekvete. Má široké podlouhlé listy s nápadným žilkováním, které jsou zelené po celý rok, i když rostlina přes zimu odpočívá při mírně snížené teplotě, bez hnojení a s omezenou zálivkou. Důležitější než vlhký substrát je vlhkost prostředí. Protože nejspíš nemáte k dispozici tropický skleník, je třeba rostlinu pravidelně jemně rosit na listy. Zemina nesmí být přemokřená, choulostivý je zejména oddenek, takže nikdy nenechávejte po zalití v misce pod květináčem vodu. Brzy z jara se taka probouzí, pak potřebuje přihnojení přípravkem pro pokojovky, které mají rády kyselejší půdu. Když pak koncem jara vykvete, můžete se těšit, že květ vydrží několik měsíců. Jeho krásu ve skutečnosti netvoří okvětní plátky, ale obrovské srdcovité zašpičatělé zákrovní listeny a dlouhé niťovité listence, vyrážející ze stopek jednotlivých paliček zelených kvítků seskupených do okolíků květenství. Celá tahle dekorace vynesla květině nejrůznější pojmenování – netopýří květ, kočičí vousy – každý vidí v nazelenalé, růžové, temně fialové až černé nádheře něco jiného, třeba také kolibříka nebo také méně lichotivého trifida ze sci-fi románu.

Text: Gabriela Koulová
Foto: pipajo.com, onlineplantguide.com, davesgarden.com/palmbob, herbynoel, ticaz.com, fond-ecran-image.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 04. 2015 Reagovat
jaroslava: objednejte si katalog sieberz s.r.o. a tam ji nabízí
16. 02. 2015 Reagovat
Klozarová Martina: Dobrý den. Velmi mě zaujala pokojovka TAKA.Radíte koupit si ji již vzrostlou ale kde??????? Hledala jsem ale marně. V prodeji jsou pouze semena. můžete mi poradit? Předem mom moc děkuji. Klozarová

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha