Talovíny – žluté květy v předjaří

Talovíny – žluté květy v předjaří

Rostliny, vydáno 12. 03. 2015

Pod řidšími okrasnými stromy, na okrajích zahrad s trávníkem nebo na skalkách se často setkáváme s okouzlujícími žlutými květy miniaturních talovínů. Zlatavé květy a ozdobné růžice zelných listů pod nimi jsou sice jen krátkodobou předjarní záležitostí, ovšem o to více někdy ještě vykukující zpod sněhu upoutají naši pozornost.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...
 

Talovíny vyniknou na trávě

Záhy po odkvětu talovíny odumírají a objeví se znovu až v příštím předjaří. Chceme-li je mít i na své zahradě a zkrášlit si jimi předjaří, musíme je vysadit již záhy na podzim, a to do hloubky 5 – 7 cm a na vzdálenost nejlépe 10 cm. Mnoho parády nadělají ale také nepravidelně rozmístěné v travním porostu, kde často vykukují zpod zhnědlých neshrabaných listů. 

Podmínky vhodné k růstu

Na příhodných místech se talovíny samy vysévají a časem mohou vytvořit i bohaté porosty. Mají v oblibě neutrální až lehce alkalické půdy, které jsou aspoň trochu kypré. Ideální jsou pro jejich růst lehce zastíněná místa bohatá na obsah humusu. Po odkvětu rostliny záhy zatahují a do června jako by zmizely z povrchu zemského. Na jejich „znovuzrození“ si musíme obvykle počkat až na druhou polovinu února následujícího roku.

 

Druhy talovínů pro zahradní výsadbu

Talovíny (Eranthis) patří do skupiny pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). V zahradách se vysazuje několik oblíbených odrůd.  Eranthis cilicica Schott et Kotschy dorůstá do výšky 15 cm a kvete v březnu až dubnu. Žluté květy této odrůdy jsou o něco větší než u E. hyemalis. Tento druh je však nejméně odolný vůči mrazu. Talovín vysoký pouhých 10 cm je odrůda Eranthis hyemalis, který patří k nejranějším, neboť vykvétá již v druhé polovině února a s kvetením pokračuje v březnu. Jeho květy jsou rovněž žluté. Kříženec obou výše zmíněných druhů je Eranthis x tubergenii Bowl., dorůstající něco mezi 8 až 12 cm. Jeho květy jsou zářivě zlatožluté a rozkvétají nejpozději. Nejčastěji se pěstují odrůdy Guinea Gold s tmavě zlatožlutými květy a odrůda Glory s velkými žlutými květy a jasně světle zeleným olistěním. 

Vzhledem k tomu, že v předjaří na zahradách kvete jen velmi malý počet rostlin, neměly by tyto překrásné kvítky chybět ani na vaší zahradě, aby vám dělaly radost ještě před zahájením nové zahradní sezóny.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: botanicalgarden.ubc.ca, plantworld-holland.nl, capel.verygreen.co.uk, imagejuicy.com, ellishollow.remarc.com, plants4less.co.uk, srgc.org.uk, botanic-garden.ox.ac.uk, awaytogarden.com, digdropdone.com, static.panoramio.com, realgardeners.co.uk.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha