Talovíny – žluté květy v předjaří

Talovíny – žluté květy v předjaří

Rostliny, vydáno 12. 03. 2015

Pod řidšími okrasnými stromy, na okrajích zahrad s trávníkem nebo na skalkách se často setkáváme s okouzlujícími žlutými květy miniaturních talovínů. Zlatavé květy a ozdobné růžice zelných listů pod nimi jsou sice jen krátkodobou předjarní záležitostí, ovšem o to více někdy ještě vykukující zpod sněhu upoutají naši pozornost.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...
 

Talovíny vyniknou na trávě

Záhy po odkvětu talovíny odumírají a objeví se znovu až v příštím předjaří. Chceme-li je mít i na své zahradě a zkrášlit si jimi předjaří, musíme je vysadit již záhy na podzim, a to do hloubky 5 – 7 cm a na vzdálenost nejlépe 10 cm. Mnoho parády nadělají ale také nepravidelně rozmístěné v travním porostu, kde často vykukují zpod zhnědlých neshrabaných listů. 

Podmínky vhodné k růstu

Na příhodných místech se talovíny samy vysévají a časem mohou vytvořit i bohaté porosty. Mají v oblibě neutrální až lehce alkalické půdy, které jsou aspoň trochu kypré. Ideální jsou pro jejich růst lehce zastíněná místa bohatá na obsah humusu. Po odkvětu rostliny záhy zatahují a do června jako by zmizely z povrchu zemského. Na jejich „znovuzrození“ si musíme obvykle počkat až na druhou polovinu února následujícího roku.

 

Druhy talovínů pro zahradní výsadbu

Talovíny (Eranthis) patří do skupiny pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). V zahradách se vysazuje několik oblíbených odrůd.  Eranthis cilicica Schott et Kotschy dorůstá do výšky 15 cm a kvete v březnu až dubnu. Žluté květy této odrůdy jsou o něco větší než u E. hyemalis. Tento druh je však nejméně odolný vůči mrazu. Talovín vysoký pouhých 10 cm je odrůda Eranthis hyemalis, který patří k nejranějším, neboť vykvétá již v druhé polovině února a s kvetením pokračuje v březnu. Jeho květy jsou rovněž žluté. Kříženec obou výše zmíněných druhů je Eranthis x tubergenii Bowl., dorůstající něco mezi 8 až 12 cm. Jeho květy jsou zářivě zlatožluté a rozkvétají nejpozději. Nejčastěji se pěstují odrůdy Guinea Gold s tmavě zlatožlutými květy a odrůda Glory s velkými žlutými květy a jasně světle zeleným olistěním. 

Vzhledem k tomu, že v předjaří na zahradách kvete jen velmi malý počet rostlin, neměly by tyto překrásné kvítky chybět ani na vaší zahradě, aby vám dělaly radost ještě před zahájením nové zahradní sezóny.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: botanicalgarden.ubc.ca, plantworld-holland.nl, capel.verygreen.co.uk, imagejuicy.com, ellishollow.remarc.com, plants4less.co.uk, srgc.org.uk, botanic-garden.ox.ac.uk, awaytogarden.com, digdropdone.com, static.panoramio.com, realgardeners.co.uk.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha