Tillandsie - je opravdu nenáročná?

Tillandsie - je opravdu nenáročná?

Rostliny, vydáno 10. 08. 2010

Možná jste se již setkali s touto květinou, která se prodává většinou připevněná k nějakému zajímavému kamennému útvaru. Když vyprchá počáteční nadšení z její koupě, přichází na řadu hledání informací o tom, jak se o ni starat.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Tillandsie patří do čeledi bromeliovitých a roste v subtropických a tropických oblastech jižní a střední Ameriky, Mexika a jihu USA a to hlavně v pouštních oblastech, v lesích, křovinách a některé druhy i v horách. Je to tzv.  vzdušná květina, protože živiny získává převážně ze vzduchu. Tillandsie (ty druhy, které jsou k dostání u nás) je z větší části pokojová květina. Můžete ji mít občas i venku, ale chladné počasí a mráz jí neprospívají. V letním období bývá velmi atraktivní dekorací zahrad.
​Jak o ni pečovat?

Zálivka
V domech a ve zděných bytech se vlhkost vzduchu pohybuje v přijatelných mezích, proto v letních měsících stačí rostlinu dvakrát týdně mlžit a v zimě jednou týdně. Klimatizace tillandsie vysušuje, proto pokud ji máte v klimatizované místnosti, každé dva týdny ji ponořte na 2-3 hodiny do vody. Někdy se květina prodává v mušlích, kde po zálivce stojí voda. Přebytečnou vodu odstraňte, protože rostlina nesmí mít kořeny ve vodě.

​Teplota
Vzledem k tomu, že tillandsií je okolo 600 druhů, každá z nich má jiné požadavky na teplotu. Nejoptimálnější  je však rozmezí mezi 30 – 10 stupni Celsia.

Tillandsie - je opravdu nenáročná?
Osvětlení
Většina druhů má ráda polostín a některé i občas přímé slunce. Přímému slunci je nutné přizpůsobit zálivku a častěji mlžit. Spolu s denním osvětlením jde ruku v ruce i čerstvý vzduch. Často větrejte, protože rostlina z čerstvého vzduchu čerpá živiny.

Tip: Pokud si osvojíte těchto několik pravidel zjistíte, že květina je nenáročná na péči a může si ji dovolit i člověk, který nemá s květinami mnoho zkušeností. Tillandsie je vzhledově velmi zajímavá a hodí se jak do pokojů tak i do ozdobných mís na zahradu. Můžete ji připevnit na stromy nebo zavěsit na zeď. Chcete- li aby vám vykvetla, vezměte přezrálé jablko nebo banán a vložte tillandsii  i s ním do igelitového sáčku nebo pod plastový poklop na 24 hodin. Do 6 týdnů vám velmi pravděpodobně vykvete, protože bude reagovat na etylen, který uvolňuje právě přezrálé ovoce.

Sabrina Harisová
Foto: rainforest.gardenwebs.net, ecosalon.com, pbase.com, bromeliad.org.au, etsy.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha