Trvalkám se dobře daří i v polostínu

Trvalkám se dobře daří i v polostínu

Rostliny, vydáno 24. 06. 2010

Jaké rostliny zvolit na zastíněná stanoviště a kyselejší půdy? Ideální je rododendron, ale není sám. Vybírejte s námi další ze široké škály trvalek vhodných na vlhčí stanoviště v polostínu.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Když je na terase - ač zastíněné - velké teplo, každý se rád uchýlí do stinného kouta zahrady, kde se lépe dýchá: je tu příjemnější vlhké klima, i o něco chladnější. Abyste na lavičce nebo v křesle neseděli ve smutném přítmí, vysaďte sem trvalky, výběr je široký. Navíc květiny polostínu často kvetou žlutě a tak temnější místa hodně osvěží a oživí. Efektních výsledků dosáhnete, když k sobě sesadíte různé odstíny žlutých trvalek; zahradní kout tak bude elegantně pojednán ve stylu \"tón v tónu\".

Zkuste tyto rostliny:

Kontryhel (Alchemilla) - zelenkavé nebo zlatavé květenství podobné klubku zdobí až 30 cm vysokou rostlinu. Velmi vděčná květina vytrvale kvetoucí od května do září.

Udatna (Aruncus) - nápadná, elegantní a neokoukaná trvalka. Vysaďte ji před stěnu ze stínomilných popínavek nebo jehličnanů. Udatna dorůstá až 160 cm, takže vytvoří efektní solitér i nápadnou skupinu. Atraktivní květy jsou vyhledávané také k řezu. Udatna kvete od června do srpna.

Trvalkám se dobře daří i v polostínu
​Čechrava (Astilbe) - vynikne zejména když vedle sebe vysadíte bílé a růžové barvy této až metr vysoké trvalky. Koupit ale můžete i variantu Pumila (nízkou). Jedna z nejkrásnějších trvalek ozdobí sice i slunné zahradní pasáže, ale prospívá i v polostínu. Čehrava se hodí do řezaných kytic.

Popelivka (Ligularia) - trvalka asi 80 cm vysoká se vyznačuje velkými zubatými listy. Kvete po celé léto až do září.

Vrbina (Lysimachia) - dosahuje výšky 60-70 cm, kvete od června do konce srpna. Množí se dělením trsů.

Upolín  (Trollius ) - krásná květina sytě žluté barvy. Zahradní kultivary byly vypěstovány z hojné byliny vlhkých luk, jejíž četné lokality zanikly po melioracích. Upolín potřebuje opět vlhkou nevysychající zeminu, stálou zálivku a navíc půdu bohatou na živiny. Kvete od května do června.

Hluchavka žlutá (Lamiastrum) - vytváří zemní koberce, od dubna po celé léto obalené žlutými kvítky. Léčivá bylina, dá se použít jako nálev při kašli nebo zánětu močových cest.

Trvalky na zastíněná vlhká stanoviště prodává zahradnictvifous.cz nebo trvalková školka Florianus (florianus.cz). V nabídce mají rostliny prakticky rozdělené nejen na letničky, skalničky atd, ale právě i podle vhodného stanoviště - tedy do stínu, do vlhka, na slunce. Takže se i začátečník dobře orientuje, potřebuje-li osadit v zahradě konkrétní místo. Tyto trvalky nejsou finančně nijak náročné, obvykle stojí zhruba od 25 do 80 korun za sazenici.

O rostlinách, které mají rády plný stín, si přečtěte v článku Rostliny do stínu prozáří temná místa zahrady.

Alena Jansová
Foto: tilia.zf.mendelu.cz, zahradnictvifous.cz, vanhorn, agrobon, blijteras, gartenpur


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha