Trvalky do stinného podrostu

Trvalky do stinného podrostu

Rostliny, vydáno 08. 05. 2018

Každá zahrada má nějaké to komplikované místo, jehož řešení není tak úplně jednoduché. Mezi takové zahradnické oříšky bezpochyby řadíme i podrosty pod vzrostlými dřevinami, které mají poměrně specifické podmínky. Kromě stínu zde budete totiž bojovat s vysokým stupněm prokořenění půdy, s kořenovou konkurencí a mnohdy i s výrazným suchem. Přesto lze téměř pro všechny podrosty najít vhodné řešení v podobě trvalkové výsadby.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Pokud máte slabost pro některé stínomilné druhy trvalek, jen těžko je uplatníte v mladé právě založené zahradě, kde stín bývá minimálně. Starší, již vzrostlé zahrady ale umožňují využití zcela odlišného sortimentu, do kterého řadíme právě stínomilné rostliny. Ty nám naopak dokonce s těmito stanovišti mnohdy i pomohou, protože se téměř nehodí pro zakládání trávníkových ploch.

S každým podrostem to ale nemusí být vždy jednoduché, zcela odlišné podmínky totiž panují pod opadavými listnáči, ve smíšených porostech a pod stálezelenými jehličnany, kde jsou nejhorší světelné podmínky a dalším neméně závažným problémem bývá také silně kyselá půda.

My se tedy zaměříme na podrosty pod opadavými listnáči a smíšené porosty, kde panují mnohem přívětivější podmínky, které umožňují využití široké nabídky rostlin.

Podrosty pod listnatými dřevinami a ve smíšených porostech

Stálezelené jehličnany se v našich podmínkách vyskytují i ve smíšených porostech, kde ale opadavé druhy vytvářejí poměrně dobré pěstební podmínky. Listy většiny druhů se rychle rozkládají a vytváří tak živný a kyprý humus, který vyhovuje celé řadě trvalek a jarních cibulovin. Stejně tak zde panují zcela odlišné světelné podmínky v porovnání s celoročně tmavým stínem pod jehličnany.

Časné jaro využijí jarní cibuloviny, které v období, kdy nejsou dřeviny ještě olistěné, stihnou vytvořit listy, vykvést, vytvořit plody a semena. Jejich životní cyklus je rychlý, takže vše zvládnou ještě v době, kdy v podrostu nezavládne výraznější stín. Přesto se každý podrost v mnoha aspektech může lišit, proto ještě před plánováním výsadby pečlivě prozkoumejte stanoviště a pomocí půdní sondy zjistěte stupeň prokořenění a kvalitu půdy.

Typy výsadeb v podrostech

Sortiment rostlin vždy vybírejte podle stanovištních podmínek. Pokud by zvolené rostlině podmínky nevyhovovaly, postupně by z výsadby vymizela. Charakter podrostu utvářejte s ohledem na celkový zahradní styl. Mnohdy jsou upřednostněny podrosty složené pouze z jednoho druhy rostliny, která nahrazuje trávník a vytváří tak zajímavý půdopokryvný koberec.

V lesních zahradách vyniknou podrosty s našimi domácími druhy, které budou v takové zahradě působit přirozeně. V okrasných zahradách se zase nebojte druhově pestrých kombinací, mezi trvalkami se budou perfektně vyjímat i pěnišníky nebo opadavé azalky, které se do plné krásy rozvinou během května.

Sortiment trvalek podle typu podrostu a stanovištních podmínek

Pro lepší orientaci v bohatém sortimentu rostlin jsme připravili přehled nejčastěji používaných rostlin. V listnatém podrostu ale lze také využít jarní cibuloviny. Vhodné jsou například sněženky (Galanthus nivalis), ladoňky (Scilla siberica), modřence (Muscari), narcisy (Narcissus), jarní i podzimní krokusy (Crocus), do živné vlhké půdy třeba bledule (Leucojum) a ocúny (Colchicum).

Sušší až normální podrost

 • Asarum europaeum – kopytník evropský
 • Convallaria majalis – konvalinka vonná
 • Epimedium – škornice
 • Geranium macrorhizum – kakost oddenkatý
 • Polygonatum multiflorum – kokořík mnohokvětý
 • Vinca minor – barvínek menší
 • Waldsteinia geoides – mochnička kuklíkovitá
 • Waldsteinia ternata – mochnička trojčetná

Podrost se živnou a vlhčí půdou

 • Ajuga reptans – zběhovec plazivý
 • Alchemilla mollis – kontryhel měkký
 • Anemone sylvestris – sasanka lesní
 • Anemone nemorosa – sasanka hajní
 • Aruncus vulgaris – udatna lesní
 • Blechnum spicant – žebrovice různolistá
 • Hosta - bohyšky
 • Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná
 • Omphalodes verna – pupkovec jarní
 • Pulmonaria angustifolia – plicník úzkolistý
 • Tiarella cordifolia – mitrovnička srdcolistá

 Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha