Trvalky, které kvetou do zámrazu

Trvalky, které kvetou do zámrazu

Rostliny, vydáno 26. 09. 2018

Pestré květy do prvního mrazu? Proč ne, vždyť na trhu je k dispozici pestrá nabídka atraktivních trvalek, které dožene až první přízemní mráz. Vybírejte ze sortimentu starých dobrých hvězdnic, třapatek nebo třeba zápleváků. Právě tyto rostliny, které mnohdy nakvétají poměrně pozdě, se prodlužuje působnost celé zahrady. Navíc se skvěle kombinují s okrasnými trávami, které pak od trvalek na konci podzimu přeberou pomyslnou štafetu a budou pokračovat ve své kráse až do předjaří.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Při tvorbě zahrady se vždy snažíme o to, aby byla krásná pokud možno po celý rok nebo alespoň co nejdéle. Skvělých výsledků lze dosáhnout krásnými trávami, které pak zahalí první sníh nebo námraza, a samozřejmě také stálezelenými dřevinami. Neopadavé listnáče a jehličnany zase zahradě dodají zelenou barvu, která zkrátí čekání na novou sezonu. Mnohdy se ovšem při tvorbě celoročně krásné zahrady zapomíná na dlouhou dobu kvetoucí trvalky. Zatímco některé druhy se mohou pochlubit opravdu dlouhou dobou kvetení, jiné zase nakvétají až na podzim. Květy těchto vytrvalých krásek zničí až první mráz. Pokud se tedy o pestré květy nechcete ochudit ani na konci roku, určitě jim na své zahradě dejte zelenou.

Nejde jen o pestré květy

Mezi mnohdy opomíjené aspekty okrasných trvalek patří také působnost jejich suchých semeníků. Právě ty se vyvinou z květů, a pokud je na podzim při úklidu zahrady nezlikvidujete, můžete se opět těšit z jejich netradiční krásy. Určitě ovšem nepočítejte s pestrými barvami, semeníky budou během podzimu a zimy již suché, takže se jejich barevná škála bude pohybovat od okrové přes hnědou až po černou. Dokonce najdete mezi zahrádkáři i takové, kteří semeníky za okrasné vlastně ani nepovažují. Je třeba také zdůraznit, že ne každá trvalka tvoří semeníky opravdu dekorativní, je to spíše záležitost několika vybraných druhů, přesto mají své místo v celoročně efektní zahradě.

Pestré barvy do prvních mrazů

oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii)

Tyto modře kvetoucí trvalky patří mezi prudké přírodní jedy, které nejsou příliš doporučovány do zahrady, kde se pohybují nejmenší děti. Modré květy ovšem určitě stojí za pozornost, vyniknou na slunném i polostinném stanovišti v okrasných i rozvolněných partiích lesního charakteru. Tento druh kvete od září do října a dorůstá výška až 150 cm.

sasanka (Anemone hupehensis)

Asijské sasanky patří mezi oblíbené trvalky do slunných i polostinných partií zahrad. Oceňujeme na nich především bohatou škálu kultivarů, jejichž květy kvetou v odstínech od bílé, růžové až po karmínovou. Tento druh po odkvětu tvoří poměrně atraktivní kulovité semeníky, které jsou zajímavé především při první námraze.

hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides)

Jeden z mnoha druhů aster, které se hodí především pro ty květinové záhony, v nichž očekáváme především podzimní efekt. Barevná škála tohoto druhu se pohybuje především v bílých, růžových a fialových tónech, které vnáší do záhonů zajímavou nostalgii. Kultivary většinou kvetou od září do října. Nevýhodou všech druhů aster je to, že jejich semeníky nejsou příliš zajímavé a většinou dojde po jejich dokvetení k odstranění.

třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Třapatkovky právem řadíme mezi nejkrásnější a neúnavně kvetoucí trvalky, které se hodí pro městkou i venkovskou zahradu. Většina kultivarů kvete v plném létě. Podzimní kvetení není tolik bohaté, přesto poslední květy dokvétají v průběhu října nebo koncem září. Také semeníky třapatek řadíme mezi okrasné.

rozchodník nachový (Sedum telephium)

Tyto rozchodníky rozhodně nepatří do sortimentu půdopokryvných druhů, na které jsme v tomto druhově bohatém rodu zvyklí. Jedná se o vzrůstný druh v době květu dorůstající okolo 50 cm. Na trhu jsou nejoblíbenější kultivary s květy ve starorůžové či karmínové barvě. Rozchodníky snesou slunné a vysýchavé stanoviště, proto jsou často k vidění v prérijních trvalkových záhonech.

 

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha