Trvalky se zajímavými semeníky

Trvalky se zajímavými semeníky

Rostliny, vydáno 23. 11. 2015

Trvalky si většina ze zahrádkářů neodmyslitelně pojí s atraktivními květy v pestré barevné škále nebo s okrasnými listy, ale často přitom zapomínají, že tato zajímavá skupina rostlin disponuje sortimentem druhů se zajímavými semeníky. Estetická funkce semeníků hraje důležitou roli spíše na konci sezony a v zimě, kdy jejich krásu oceníme především při první námraze nebo nadílce sněhové pokrývky.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Zajímavými semeníky rozhodně nedisponují všechny druhy trvalek, ale spíše omezený sortiment. Abyste se o jejich zajímavý a zároveň netradiční vzhled neochudili, nesmíte trvalky podrobit pečlivému podzimnímu úklidu zahrady, při kterém se tyto semeníky často odstraňují.

Funkce druhů s okrasnými semeníky byla ještě donedávna poměrně nedoceněna, přesto se tento sortiment dočkal zasloužené pozornosti právě v posledních letech, kdy se zvýšil zájem o celoročně efektní zahrady. V těchto zahradách hrají důležitou roli druhy rostlin s obdobím květu v zimě nebo brzy v předjaří, okrasné trávy, dřeviny se zajímavou borkou a pestrými výhony a v neposlední řadě také trvalky s krásnými semeníky. S tímto sortimentem trvalek pracuje celá řada zahradních architektů, kteří díky němu vnáší do zahrady zajímavou atmosféru i v době, kdy zahrada ulehá k zimnímu spánku.

Užitek i nevšední krása

Kromě toho, že některé semeníky vypadají ve společnosti okrasných trav a dalších okrasných rostlin opravdu atraktivně, plní i důležitou ekologickou funkci.

Semena ukrytá v semenících totiž představují bohatý zdroj potravy pro ptactvo, které díky této přirozené hostině nebudete muset dodatečně dokrmovat. Odumřelé části rostlin ponechané přes zimu ve výsadbě navíc poskytují úkryt mnohým druhům užitečného hmyzu, s čímž můžete seznámit i svoje děti, které se jistě rády zapojí do poznávání nových obyvatel zahrady.

Přehled zajímavých druhů

Semeníky s okrasnou funkcí nevytváří všechny druhy trvalek, sortiment je mnohem užší, přesto je ale určitě z čeho vybírat. S mnohými druhy se často setkáte například v prérijních trvalkových výsadbách, které jsou svým způsobem zajímavé po celý rok.

Okrasnými semeníky disponuje rod třapatkovek, do něhož patří známá léčivka třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), žlutě kvetoucí třapatkovka podivná (E. paradoxa) nebo také třapatkovka bledá s jemně růžovými květy (E. pallida). Třapatkovkám se daří na slunném stanovišti stejně jako jejich kolegyni s podobným názvem, třapatce zářivé (Rudbeckia fulgida) s temně hnědými semeníky, které vznikají z velkého množství květenství sytě žluté a oranžové barvy.

Zajímavou podívanou připraví také šuškardy klasnaté (Liatris spicata), sasanky (Anemone hupehensis), řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) nebo krásné máčky fialové (Eryngium amethystinum). Kulovité semeníky vytváří oblíbené bělotrny, za pozornost stojí například bělotrn modrý (Echinops ritro) či bělotrn banátský (E. bannaticus), které jsou díky svým kovově zbarveným květenstvím oblíbené také v oblasti floristické tvorby.

Jemnou strukturu oceníte například u lnu vytrvalého (Linum perenne). Tento druh se skvěle hodí především do výsadeb, kde není na škodu jeho mnohdy až expanzivní přesévání. Pokud ho ale chcete raději udržet na uzdě, bude nutné jeho semeníky raději zavčasu odstranit.

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha