Tulipány v nádobách

Tulipány v nádobách

Rostliny, vydáno 11. 03. 2015

Nejen na záhonu, či ve váze jsou tulipány okouzlující jarní ozdobou, ale i vysazené v květináčích, ať už samostatně anebo v kombinaci s dalšími jarními cibulovinami nebo například s maceškami. Touto cestou nabízejí mnoho možností, jak je uplatnit nejen v zahradě, ale i na dalších místech v okolí domu.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Uplatnění nádob s tulipánovou výsadbou

Skvělé na výsadbě tulipánů v nádobách je hlavně to, že je můžeme dle aktuální potřeby přemístit kamkoli je to zrovna potřeba. Máme-li na zahradě hluché místo, kde momentálně nic nekvete, přeneseme tam květináč s kvetoucími tulipány. Stejně tak dobře mohou oživit nevyužitý stolek na zahradě anebo pustý roh na terase. Tulipány v nádobách přivítají návštěvu u vchodových dveří, působivě orámují například zahradní pěšinu nebo dají nový vzhled terase připravené na novou sezónu.

Výběr nádoby je důležitý

Chceme-li mít tulipány na dobře viditelném místě, kde je nebudou překrývat sousední rostliny svými větvemi nebo listy, rozhodně vybereme takový květináč nebo obal, který nejen že dobře vypadá sám o sobě, ale také skvěle ladí s barvou a typem vybrané odrůdy vysazených tulipánů. To, co ovlivňuje celkový  dojem z osazené nádoby není jen její barva, tvar a dekorování, ale i její velikost a typ.  Například v nízkých širokých nádobách, třeba i proutěných, dřevěných, nebo kovových nejlépe vynikají nízké druhy tulipánů jako například tulipán pozdní (Tulipa tarda), tulipán lesní (Tulipa sylvestris) nebo tulipán nízký (Tulipa humilis). Ve vysokých bohatě zdobených květináčích vyniknou spíše elegantní tulipány ze skupiny jednoduchých liliokvětých anebo odrůda Viridiflora. I obyčejné variety tulipánů mohou skvěle vyniknout, a to ve velkých květináčích v sytých barvách. Rozhodně nikdy není na závadu použít světlý materiál z pálené hlíny. Ten totiž neodvádí pozornost od krásy samotných tulipánů.

 

S čím tulipány kombinovat

Tulipány většinou moc nevoní, takže se vyplatí kombinovat je s voňavými hyacinty. Moc pěkně vypadají také v kombinaci s jedním druhem narcisů. Velmi zajímavě působí jejich soužití v jedné nádobě i s kvetoucími modřenci, ať už v modré nebo bílé barvě. Nezapomenutelná je rovněž kombinace tulipánů s maceškami nebo pomněnkami.

Vypadají nejlépe jen jednu sezónu

Květináče s tulipány jsou opravdu krásnou ozdobou každé terasy, schodiště nebo zahradní cesty, ovšem tulipány v nich vypadají skvěle bohužel jen jednu sezónu, pak potřebují opět vysadit do volné půdy. Tulipánové cibule v nádobách se v létě silně zahřívají, a to podporuje tvorbu dceřiných cibulek a dceřiné cibulky jak známo ubírají energii mateřské rostlině. Takto vysílená mateřské rostlina takzvaně oslepne, to značí, že pozbyde schopnost znovu nakvést. Nové cibulky vytvořené okolo báze nejsou ještě natolik vyvinuté, aby byly schopné příští rok úspěšně vykvést. Proto tulipány vysadíme buďto s jednoletými rostlinami a po odkvětu je společně vyhodíme anebo je vyndáme z výsadby a ihned po odkvětu přesadíme do volné půdy. Tam dceřiné cibulky v půdě nasbírají dostatek potřebných živin, aby mohly v dalších sezónách krásně kvést.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: finegardening.com, roanokemyhomesweethome.com, garden-photos-com., photoshelter.com, clivenichols.com, myvintagestyle.biz, deborahsilver.com, flowerona.com, lushome.com, flitr.com, zsazsabellagio.blogspot.com, enjoycontainergardening.com, sarahraven.com, gardenista.com, liljorochtulpaner.blogspot.com, thedailysouth.southernliving.com, thegracefulgardener.com, hgtvgardens.com, diy-enthusiasts.com, camillestyles.com, theenchantedhome.blogspot.com, canadiangardening.com, kentuckybarrels.com, dillongarden.com, gardeninggonewild.com, lh3.ggpht.com, kontent-a-lax.xx.fbcdm.net.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha