Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia

Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia

Rostliny, vydáno 20. 02. 2015

Masožravé a hmyzožravé rostliny patří k těm nejatraktivnějším. Pyšní se zvláštním ústrojí m sloužícím k lovu potravy. Do rodiny hmyzožravých se řadí i severoamerické saracenie neboli špirlice. Poodhrňme tedy společně roušku jejich tajemství a podívejme se jim na jejich hmyzožravý zoubek.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Vzhled a rozšíření 

Půvab těchto hmyzožravek podtrhují jejich květy ve tvaru lampičky převážně ve žluté barvě. Tento druh rostlin je rozšířen především ve východních státech severní Ameriky.

Na teplotě záleží

K nejrozšířenějším druhům špirlic patří především  Sarracenia Flavia a Sarracenia purpurea. Přes léto je pro ně ideální teplota v rozmezí  20°C – 30°C. V zimě jen okolo 15°C. Červená špirlice je více chladuvzdorná, můžeme ji tedy použít i k ozdobení zahradního jezírka, kam ji uložíme v nádobě. Oběma těmto druhům nevadí ani slunce, i když varietu Sarracenia purpurea je dobré trochu přistínit.

Jak je to se zálivkou a množením

Pro špirlice si připravte na zálivku měkkou, odraženou vodu. Přes zimu zálivku vždy omezte. Špirlice se množí výsevem na povrch substrátu. Počítejte však s tím, že klíčí velmi dlouho. Výhodnější a rovněž úspěšnější je množení vzrostlých rostlin dělením. 

 

Kde lze špirlice pěstovat

Ideálními místy pro trvalé pěstování  špirlic jsou okenní parapety. Během léta je dobré udržovat pěstební substrát neustále vlhký. Ovšem špirlice lze pěstovat i venku, například v nádobách, kde je na zimu budeme přikrývat anebo v zahradních rašeliništích, případně v nádržích se stojatou vodou. Výhodou je u zimního pěstování při nižší teplotě to, že si rostliny přes zimu odpočinou a v následující sezóně jsou mnohem vitálnější, často na jaře také rozkvétají.

Náš tip na výsadbu

Vysaďte si společně více rostlin do skleněné nádoby jako pokojovou dekoraci. Před výsadbou rostlin je nutné usadit na dno nádoby vrstvu drenážní drti. Poté přidejte lehký a propustný substrát ze směsi písku a listovky. Poté rostlinu obložte rašeliníkem. Skupinová výsadba ve skleněné nádobě bude ve vašem interiéru na vhodném místě působit velmi efektně. Díky skleněné nádobě vytvoříte to pravé mikroklima pro rostlinu. Chcete-li si špirlici zkusit vlastnoručně nakrmit, nabídněte jí pár vlákének masa anebo malinký kousek sýra.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: karnivores.comsarracenia.com, rarefindnursery.com, carnivorousplants.org, debraprinzing.com, hartmeyer.de, ofdesign.net, plantswise.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha