Už máte doma barborku?

Už máte doma barborku?

Rostliny, vydáno 30. 11. 2012

V předvečer svátku Sv. Barbory, tedy 3. prosince podle dávných zvyků obcházely po domech Barborky. Mladé dívky si oblékaly bílé šaty, v pase modrou a červenou stuhu, na hlavě měly věneček z kvítí. Aby je nikdo nepoznal, mívaly přes obličej bílý závoj anebo rozčesané dlouhé vlasy, případně si zabělily tváře moukou.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Podle legend se narodila Barbora někdy ve třetím století na území současného Turecka. Byla to velmi krásná dívka, která měla přísného otce. Ten hodně cestoval, a když odjížděl, zavíral dceru do věže, aby zůstala její čest neposkvrněna. Barbora se nechala tajně pokřtít. Její otec však vyznával jen bohy pohanské a dceru za její prohřešek předal úřadům. Nešťastná dívka byla mučena a nakonec sťata. Její odvaha postavit se despotickému otci se stala vzorem a proto se Barbora, jako odvážná dívka stala patronkou horníků, kovářů, zvonařů a dalších řemeslníků.

Do dnešních dob se ke svátku Sv. Barbory vztahuje známý obyčej – řezání větviček – barborek. Kořeny má tento zvyk v dobách křižáckých tažení, kdy si  vojáci z boje dováželi ze Svaté země pravou růži z Jericha. Jedná se vlastně o suchou do klubíčka zavinutou choulivku jerišskou (Anastatica hierochuntica). Tato rostlina byla zahalena mnoha tajemstvími a opředena pověstmi. Měla zajistit lásku, zdraví, plodnost a štěstí. Na Štědrý večer bylo zvykem vložit ji do sklenky s červeným vínem. V něm se rostlina rozvinula, takzvaně ožila a změnila se v krásný keřík. To bylo signálem pro vítání příchodu Spasitele. Pořídit si růži z Jericha však bylo poměrně finančně náročnou záležitostí, a tak byla tato rostlina nahrazována dostupnějším vranečkem oživujícím (Selaginella rediviva) anebo velmi podobným vranečkem šupinolistým (Selaginella lepidophylla). Jedná se o rostliny hygroskopické, které se po vložení do vody rozvinou a po vyjmutí se při sušení opět svinou do klubíčka.Prostý lid však neměl možnost si dovolit takto drahocennou rostlinu, a tak ji začal nahrazovat nařezanými větévkami třešní. Z pěstitelských zkušeností předkové vypozorovali, že větévky uříznuté právě na svátek Sv. Barbory rozkvetou na Štědrý den. Od té doby si je řezaly hlavně vdavekchtivé dívky, a když jim barborky opravdu rozkvetly, měly mít dívky do roka svatbu.

Možnosti přerušení vegetačního klidu využíváme u nařezaných větví třešní, dřínu nebo zlatice dodnes. Tyto barborky dáváme rozkvést do teplého prostředí. Nepostačí však dát je pouze do vody, je zapotřebí také zvýšit i vlhkost vzduchu. V příliš suchém prostředí s ústředním topením barborky zaschnou a nerozkvetou.Přikrytím kytice ve vodě a navléknutím velkého plastového sáčku zabezpečíme větvičkám zvýšenou porci vlhkosti v prostředí. Se sáčkem musíme opatrně manipulovat, abychom  z větviček neolámali pupeny. Větvičky zpravidla rozkvetou do tří týdnů. Dobrou pomůckou pro zajištění jejich rozkvetení je ponořit je do vody o teplotě 35 – 40°C a tuto teplotu udržovat 12 hodin. Až poté větvičky vyndáme a vložíme je do vázy s vodou pokojové teploty. Vodu ve váze je zapotřebí každý den vyměňovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ssaft.com, korseby.net, versandhaus-jung.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha