Vachta trojlistá – vzácná kráska chráněná zákonem

Vachta trojlistá – vzácná kráska chráněná zákonem

Rostliny, vydáno 24. 05. 2018

Vachta trojlistá je v mnoha směrech velmi zajímavá rostlina. Jedná se o trvalku, která byla v minulosti využívána mnoha odlišnými způsoby, ale dnes je její výskyt natolik vzácný, že byla zařazena mezi rostliny chráněné zákonem. Její s ničím nezaměnitelné květy se nejčastěji objevují nad hladinou rašeliništních jezírek.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Největší kolonie této půvabné byliny můžeme spatřit na okrajích jezer nebo zvedající se nad hladinou močálů, rašeliništních jezírek a horských vod. Rozšířena je i na slatinách a v bahnitých pobřežních pásmech rybníků. Zahlédnout ji můžeme i okolo vodních příkopů a tůní. 

Jak spolehlivě poznáme vachtu

Hedvábně bílé květy patřící vachtě trojlisté jsou jedny z nejkrásnějších květů patřících planě rostoucím rostlinám střední Evropy. Květy vachty tvoří volná květenství, a to na jedné lodyze. Květy v pupenech jsou vždy růžové. Postupně, jak se rozvíjejí, blednou, až jsou u plně rozkvetlých květů zcela bílé. Koruna květů má zvláštní třásnité cípy, takže jednotlivé kvítky vypadají velmi křehce. Lodyha vyrůstající nad vodní hladinu má trojčetné listy, které jsou mírně dužnaté a připomínají listy fazole.

Kvetení, plody a podobnost s žebratkou

Rostliny celkově dosahují výšky mezi 10 až 35 cm. Jednotlivé květy mají šířku 1,4 až 1,6 cm a vyskytují se v řídkém hroznu. Vachty rozkvétají od dubna do června. Plody jsou vejcovité tobolky, které pukají a rozdělují se tak na dvě části. Rostlina má vodorovně plazivé podzemní oddenky. Podobnou rostlinou je pouze žebratka bahenní, která má však růžovofialové květy a její listy jsou ponořené.

Využití vachty nejen v léčitelství

Lidově bývá vachta označována jako trojlistník hořký nebo hořká jetel. Účinné léčivé látky nacházející se ve vachtě se dříve využívaly při horečkách. Nálev z listů vachty trojlisté byl v minulosti velmi ceněn a často využíván k léčbě kurdějí. Vachta se dříve využívala také jako náhražka chmele při přípravě piva. 

Proč mizí z naší krajiny

Menyanthes trifoliata čili vachta trojlistá patří mezi vachtovité (Menyanthaceae). Dnes je velmi přísně chráněnou rostlinou. Začala totiž z naší přírody rychle mizet. Původní domov vachty trojlisté jsou na živiny chudé tůňky a zanešená rašeliniště. Vachty velmi citlivě reagují na hnojení půdy, a tak se v kulturní krajině vyskytují stále vzácněji. Pokud se vám podaří na vachtu v přírodě přece jen narazit, pamatujte na to, že se můžete její krásou kochat pouze pohledem. Pro svůj zahradní rybníček můžete vybrat některou z kulturně rostoucích forem, kterou zakoupíte v dobře zásobovaném zahradnictví.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha