Vachta trojlistá – vzácná kráska chráněná zákonem

Vachta trojlistá – vzácná kráska chráněná zákonem

Rostliny, vydáno 24. 05. 2018

Vachta trojlistá je v mnoha směrech velmi zajímavá rostlina. Jedná se o trvalku, která byla v minulosti využívána mnoha odlišnými způsoby, ale dnes je její výskyt natolik vzácný, že byla zařazena mezi rostliny chráněné zákonem. Její s ničím nezaměnitelné květy se nejčastěji objevují nad hladinou rašeliništních jezírek.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Největší kolonie této půvabné byliny můžeme spatřit na okrajích jezer nebo zvedající se nad hladinou močálů, rašeliništních jezírek a horských vod. Rozšířena je i na slatinách a v bahnitých pobřežních pásmech rybníků. Zahlédnout ji můžeme i okolo vodních příkopů a tůní. 

Jak spolehlivě poznáme vachtu

Hedvábně bílé květy patřící vachtě trojlisté jsou jedny z nejkrásnějších květů patřících planě rostoucím rostlinám střední Evropy. Květy vachty tvoří volná květenství, a to na jedné lodyze. Květy v pupenech jsou vždy růžové. Postupně, jak se rozvíjejí, blednou, až jsou u plně rozkvetlých květů zcela bílé. Koruna květů má zvláštní třásnité cípy, takže jednotlivé kvítky vypadají velmi křehce. Lodyha vyrůstající nad vodní hladinu má trojčetné listy, které jsou mírně dužnaté a připomínají listy fazole.

Kvetení, plody a podobnost s žebratkou

Rostliny celkově dosahují výšky mezi 10 až 35 cm. Jednotlivé květy mají šířku 1,4 až 1,6 cm a vyskytují se v řídkém hroznu. Vachty rozkvétají od dubna do června. Plody jsou vejcovité tobolky, které pukají a rozdělují se tak na dvě části. Rostlina má vodorovně plazivé podzemní oddenky. Podobnou rostlinou je pouze žebratka bahenní, která má však růžovofialové květy a její listy jsou ponořené.

Využití vachty nejen v léčitelství

Lidově bývá vachta označována jako trojlistník hořký nebo hořká jetel. Účinné léčivé látky nacházející se ve vachtě se dříve využívaly při horečkách. Nálev z listů vachty trojlisté byl v minulosti velmi ceněn a často využíván k léčbě kurdějí. Vachta se dříve využívala také jako náhražka chmele při přípravě piva. 

Proč mizí z naší krajiny

Menyanthes trifoliata čili vachta trojlistá patří mezi vachtovité (Menyanthaceae). Dnes je velmi přísně chráněnou rostlinou. Začala totiž z naší přírody rychle mizet. Původní domov vachty trojlisté jsou na živiny chudé tůňky a zanešená rašeliniště. Vachty velmi citlivě reagují na hnojení půdy, a tak se v kulturní krajině vyskytují stále vzácněji. Pokud se vám podaří na vachtu v přírodě přece jen narazit, pamatujte na to, že se můžete její krásou kochat pouze pohledem. Pro svůj zahradní rybníček můžete vybrat některou z kulturně rostoucích forem, kterou zakoupíte v dobře zásobovaném zahradnictví.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha