Velkokvěté růže – královny květin i zahrad

Velkokvěté růže – královny květin i zahrad

Rostliny, vydáno 31. 07. 2017

Růže si opravdu plným právem zaslouží titul královny květin. Kytice růží pro nás znamená vyjádření lásky. Krásné voňavé a velmi půvabné květy růží dokážou zdobit nejen ve váze, ale hlavně na záhonech, trelážích, u pergol, zkrátka všude, kde jsou vysazeny. Po celém světě se konají četné výstavy věnované výhradně těmto květinám. Jsou tak obdivované a žádané, že matka příroda je prozřetelně opatřila trny, aby měly růže alespoň něco, čím mohou svou krásu bránit.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Na žebříčku obliby jsou nejvýš velkokvěté růže

Snad každý zahrádkář má v oblibě nějaký druh růží, ať už se jedná o růže miniaturní, křovité, remontantky, čajohybridy, nebo floribundy. Ovšem největší oblibě se těší pravděpodobně velkokvěté čajovky, jak se jim s oblibou říká. Nádhera jejich dokonalých květů je činí naprosto jedinečnými kráskami zahrad i parků. Podívejme se, jaké podmínky pěstování jsou pro ně ideální.

Dělení čajových růží 

Nepsanou stálicí ve stupnici oblíbenosti jsou neustále růže velkokvěté. Dále je dělíme na čajohybridy (ČH) a velkokvěté floribundy jinak nazývané též floribundy grandiflory, odtud zkratka (FG).

Čajohybridy patří k těm nejvíce zastoupeným. Jejich květy po otevření mívají i více než 9 cm v průměru. A jejich keře dle odrůdy dosahují na výšku od 0,6 metru do 1,5 metru. Na každém jejich stonku se objevuje postupně jeden až tři květy, pouze výjimečně jich mají na stonku pět až šest. Jejich květy u mnoha odrůd také příjemně voní. Od čajohybridů se velkokvěté floribundy liší jen větším počtem květů v každém květenství.

Požadavky velkokvětých růží na půdu a stanoviště 

Velkokvěté růže můžeme vysazovat od nížin až po podhorské polohy, nejsou totiž náročné na teploty. Pro dostatek květů potřebují výsadbu na slunném místě, ovšem úpal nebo příliš suchá místa jim škodí.

Jsou-li vysazeny ve stínu, jejich dřevo hůře vyzrává, a proto jsou snáze napadnutelné škůdci a chorobami. Pro dobrý vývoj růží je důležité také mírné proudění vzduchu. Proto růže vysazujeme raději samostatně, kde jim nestíní ani ovocné stromy, ani jiné větší okrasné keře. Ty by je navíc obíraly o živiny v půdě. 

Hluboké hlinité až hlinitopísčité půdy, to je to, co růžím vyhovuje. Měly by mít v půdě k dispozici dostatek humusu a živin. Půda by měla mít neutrální až slabě zásadité pH. Co růže přímo nesnášejí, jsou jílovité studené půdy. Trvá-li sucho delší dobu, nebo jsou-li růže vysazené na výsušných místech, potřebují vydatnou, avšak méně častou zálivku.

Příprava půdy před výsadbou

S přípravou místa pro výsadbu růží byste měli začít již rok předem. Důležité je půdu na tom místě důkladně zpracovat. Měla by projít hlubokým přerytím a následně je potřeba do ní zapracovat kompost nebo proleželý hnůj. Zároveň je nutné zbavit půdu všech zbytků kořenů, které na místě zanechaly vytrvalé plevele.

Strukturu půdy mohou vylepšit luskoviny nebo rané brambory jako předplodiny. Velmi dobře se osvědčilo i zelené hnojení, které zvládne peluška, vikev, svazenka nebo hořčice. Nejvíce hmoty mají, jakmile přijdou do stadia plného květu. A právě tehdy se zapravují do půdy.

Chcete-li se do výsadby růží pustit na podzim, měli byste mít půdu připravenou již v pozdním létě. Pro jarní výsadbu musí být záhon pro růže připraven již na podzim.

Porosty růží je třeba pravidelně odplevelovat

Podle potřeby se půda okolo růží mělce okopává a kypří.  Tímto způsobem se dosáhne přerušení půdní kapilarity a šetří se tím půdní vláhou. Stejně nutné je i odplevelování. Pro tuto činnost si vybíráme dobu, kdy půda není přemokřená, avšak není ani přeschlá. Ideální dobou je den dva po dešti, kdy je půda přiměřeně vlhká, ale již se nelepí. Po vypletí můžete použít i půdní nastýlku, to znamená sekanou trávu, nebo kůru z jehličin, která bude bránit růstu plevelů.

Věříme, že při dobré přípravě půdy před výsadbou a pravidelné péči o růžové keře nejen v době vegetace, vám budou tyto krásky přinášet hodně radosti z nádherných a zdravých květů, na něž bude radost pohledět.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha