Veselá krásnoočka rozzáří konec léta ve vaší zahradě

Veselá krásnoočka rozzáří konec léta ve vaší zahradě

Rostliny, vydáno 17. 09. 2013

Krásnoočka vytvářejí v zahradách společnost mnoha dalším květinám. Ve svých řadách mají zástupce trvalek a také letniček. Najdeme mezi nimi nižší i vyšší kultivary, a to v mnoha barevných provedeních. Dnes si představíme alespoň ty nejzajímavější a na pohled velmi půvabné odrůdy.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Trvalková krásnoočka (Coreopsis) čítají velké množství nejrůznějších kultivarů, většina z nich má keříčkový růst a jsou spíše vyšší. Vyžadují slunné polohy a pak se svým pěstitelům za správné umístění odmění bohatým kvetením v průběhu celého léta. Jelikož jsou to rostliny křehčí konzistence a jejich stonky nejsou tak pevné jako u ostatních trvalek, měla by vyšší krásnoočka vyrůstat na místech chráněných před větrem.

Mnohé druhy krásnooček dokážou kvést a to velmi bohatě, od června až do října, některé až do listopadu. A díky svému bohatému a dlouhodobému kvetení zdobí zahrady i v době, kdy je ostatních kvetoucích rostlin na záhonech již pomálu. Z velkého množství odrůd si každý pěstitel může vybrat svou oblíbenou barvu. K nejatraktivnějším odrůdám patří krásnoočko ouškaté (Coreopsis auriculata) odrůda Nana, které řadíme mezi pomaleji rostoucí trvalkovou odrůdu se sytě zelenými listy a opravdu výrazně zlatožlutými květy. Celé rostliny tvoří kompaktní kulaté keříky.

Z trvalkových odrůd jmenujme ještě alespoň krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) s největšími květy. Tato odrůda je také velmi vhodná k řezu do vázy. Starší trsy této odrůdy jednou po třech letech rozsazujeme, aby se udržely na stanovišti co nejdéle. Nemají totiž rády velké zahuštění. Pokud pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, rostliny vykvetou za sezónu ještě podruhé.

Vyséváme je velmi brzy. Ideální dobou výsevu je konec února. Osivo nezasypáváme ani nezahrnujeme. Při teplotě okolo 18°C vyklíčí mladé rostlinky do čtyř týdnů. Na záhony je však můžeme vysadit až v druhé polovině května. Množení krásnooček je možné jak dělením trsů, tak semenem.

Z letničkových čili jednoletých odrůd, které je nutno vysévat opětovně každý rok, patří k nejpůsobivějším odrůdám krásnoočko Drummondovo pocházející z Texasu. Kvete rovněž po celé léto až do pozdního podzimu a můžeme jej využít i k řezu. Jeho květní úbory jsou žluté s výrazným purpurovým kruhem okolo tmavého terče.

Další oblíbenou a velmi elegantní odrůdou je krásnoočko odrůdy ‚Radiata Tigrina’s atraktivními žlutočervenými květy. Řadíme ho k jednoletkám, stejně tak jako odrůdu ‚Mahogany Midget‘ se šarlatově zbarvenými květy, která udělá radost všem pěstitelům, kteří mají v oblibě červeně kvetoucí rostliny. Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria) podle kultivarů dorůstá výšky mezi 20 až 100 cm. Kvete v oranžových barvách přes medovou až po vínovou. Velkou oblibu si získaly především nižší kompaktně rostoucí odrůdy. Tato odrůda je v kultuře takřka dvě stovky let.

Nejlépe vyniknou krásnoočka vysazená ve skupinách. Na trvalkových záhonech často tvoří lem anebo spodní patro. Abychom své zahradě dodali jasné zářivé odstíny i na podzim, stojí za to do ní vysadit alespoň jednu až dvě odrůdy krásnooček. Budou vám dělat radost. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardening.about.com, cleancutproperty.com, cgpblog.org, livingfashion.co.nz, itsaulplants.com, loghouseplants.com, turfdesignbuild.com, jardinsmichelcorbeil.com, missouribotanicalgarden.org, finegardening.com, santarosagardens.com, cubits.org, cnb.nl, nylandsolutions.com, i.parkseed.com, colesvillenursery.com, pendernursery.com, mooseyscountrygarden.com, hickoryhollownursery.com, hmaplants.com, edgewoodgarden.com, ecgrowers.com, kuehne-jungpflanzen.de, wsscwater.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha