Vypěstujte si na zahradě jasmín

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Rostliny, vydáno 24. 05. 2011

Květy jasmínu (Jasminum sambac) byly již ve Staré Číně používány pro léčebné účely. Také je tato květina považována za symbol lásky, radosti a elegance. Jak si jej tedy vypěstovat v zahradě?

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Jasmín je nezřídka označován za aromatický doplněk zahrady, a to díky jeho nádherné a čisté vůni, která bývá často používána jako dominantní esence parfémů. Jasmín je v podstatě rychle rostoucí liána, která dosahuje květenství převážně na začátku léta a někdy i v jarním období (je-li jaro teplé). Velkou výhodou pěstování této bělostné květiny v zahradě je to, že není vybíravá na půdu. Uchytí se jak v písečné zemině, tak i v klasické hlíně. Jasmín je však velmi náročný na světlo. Rozhodně mu svědčí slunná místa bez sebemenšího stínu.

V období horkého léta jasmín přihnojujte a neboť má rostlinka tendence k rychlému růstu, nešetřete ani na zálivce.  Nemusíte se bát ani občasného rosení. Mladé rostliny se přesazují každoročně, starší zhruba v horizontu tří let.  Jasmín lze množit pomocí řízkování. Řízky zapouštějí kořeny  obzvláště ve vlhké půdě. Zakořeňování probíhá poměrně dlouho, déle než měsíc, proto lze pro jeho urychlení použít růstové hormony. Mezi hlavní škůdce, které mohou růst jasmínu ve vaší zahradě ohrožovat, patří především svilušky a mšice.

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Léčivé účinky jasmínu
V Indii, jedné ze zemí svého původu je jasmínový květ zván "královnou noci"  - pro svou omamnou vůni.  V tomto případě hovoříme o žlutém jasmínu. Ten je dodnes využívána pro léčbu aromaterapií.  Jeho kolébkou je rovněž Egypt, Alžírsko a Itálie. Jasmínové květy se zde sbírají ručně a před svítáním, jinak totiž ztratí až 20% své vůně. Dále jsou pak používány jako esence drahých, francouzských parfémů. V současnosti je výjimečně používán i v západní medicíně, kde se požívá sirup z květů proti kašli a čaj z listů na venkovní použití při zraněních očí. Jasmínový odvar má mimo jiné i neuvěřitelně pozitivní účinky na lidskou nervovou soustavu. Také působí proti křečím, je schopen odbourat stres a jeho vonná esence je často využívána při antidepresivní rehabilitaci.

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Jasmín má však užití v kosmetickém průmyslu, kde je ve formě olejů produkován jako léčivý prostředek pro suchou pleť. Kromě toho má také afrodisiakální účinky. Tradiční Čínská medicína hojně využívá květů jasmínu pro jeho antibakteriální vlastnosti, podobně jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny.

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Jasmínový čaj
Chcete-li si doma připravit jasmínový čaj, pak vězte, že budete dlouho mladí. Jde totiž o jakýsi bájný přípravek na dlouhověkost. V pravém jasmínovém čaji nesmí jako příměs chybět lístky zeleného čaje a pochopitelně jasmínové květy. Tento čaj s nasládlou chutí má uvolňující účinky a pomáhá při snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Tipy:
• 
 Pro optimální růst udržujte půdu vlhkou. V zimním období omezte zálivku na minimum aby půda nezmrzla. Jasmín obecně také nesnese ledovou vodu!
• 
 Pokud máte obavy z odvodnění, lze mu předejít mulčováním půdy nebo přidáním kompostu před samotnou výsadbou.
• 
 Zvažte výsadbu jasmínu pod oknem. Tak se totiž budete moci těšit z jeho krásné vůně jak v zahradě, tak i u vás doma.

Vypěstujte si na zahradě jasmín

Text: Lucie Sýkorová
Foto: hear.org, jardiland.com, floreznursery.blogspot.com, intsoftscape.wordpress.com, rslandscapedesign2.blogspot.com, jasminpro.com, heavenly-products.com, anandkbhatt.blogspot.com, flowerpics.net, telefonica.net, mikohiro.blogspot.com thedrillhallemporium.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 03. 2014 Reagovat
Jířa: Již druhým rokem jsem si nasadila jasmínový keř, ale po zimě je úplně holý , tak jsem ho trošku ostříhala, zatím je to pořád beze změny. Potřebuji poradit, proč musím každý rok dávat nové sazeničky, když na sídlišti kvete a je pěkný, když se o něj nikdo nestará. Děkuji. j.
16. 01. 2014 Reagovat
Slováková: Dobrýdeň, dnes 16.1.2014 som našla rozkvitnutý bieli jasmín v Bratislave vo spoločnom dvore Vysokej školy chemickej a stavbarskej (vstup cez rampu z Nám.slobody). Slováková Dagmar
19. 06. 2013 Reagovat
Josefína: mám na zahradě Jasmín který má bílí uvnitř pylově pestíky zakončené žlutým koncem jaký to je Jasmín . Dá se z něho vařit čaj ? Děkuji za jakoukoli odpověď.
15. 04. 2013 Reagovat
eliska: Jasmí bych potřebovala posílejte na adresu 254 dík:)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha