Vypěstujte si svůj kávovník. Když kvete, fantasticky voní

Vypěstujte si svůj kávovník. Když kvete, fantasticky voní

Rostliny, vydáno 13. 02. 2017

Název kávovník arabský zní poněkud exoticky, ale to neznamená, že se nedá pěstovat u nás. Jedná se sice o pokojovou rostlinu, nicméně jsou i tací pěstitelé, kterým se daří vypěstovat si na rostlinách vlastní kávové boby a dosáhnout správnou péčí krásné a zdravé rostliny opravdu velkých rozměrů.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Při dobré péči se dožívá opravdu vysokého věku, jeho roční přírůstky mohou činit 20 až 30 cm. Ale přírůstky nejsou to jediné, co nás na pěstování kávovníku láká. V prvé řadě jsou to krásné lesklé kožovité listy, které ozdobí každý interiér. Dále omamná vůně bílých květů, která se rozšíří v době kvetení po celém bytě a v neposlední řadě je to i snadné množení a možnost vypěstovat si dokonce vlastní kávové boby, které si pak můžete doma sami upražit pomlít a vypít.

Přesazujte brzy na jaře

Máte-li už doma tyto rostliny, doporučujeme je brzy na jaře přesadit do větších květináčů. Stačí použít běžnou zeminu na pokojové rostliny. Jestliže je rostlina větší, než potřebujete, na jaře ji seřízněte a části, které tak získáte, použijte jako řízky k namnožení dalších rostlin. Ovšem dá se množit i semeny.

Kdy začnou kvést

V květinářství si můžete zakoupit rostliny kávovníku celoročně. Při nákupu si vybírejte rostliny s hustě rozloženými lesklými a hlavně nepoškozenými listy. Kupované rostliny jsou k dostání obvykle ve velikosti 50 cm, ale v pokojovém prostředí může kávovník dosáhnout časem výšky až 2 metry.

Poprvé se u kávovníků dočkáme květu, jakmile dorostou metrové výšky, tedy za 3–4 roky. Květy jsou hroznovitě uspořádané a velice vonné. Jejich vůně připomíná vůni jasmínu. Po odkvětu už se začínají tvořit zelenavé plody, které později zčervenají. Trošku se podobají třešním.


Tepelné podmínky pěstování

Pro kávovníky je nejlepší, jsou-li pěstovány na světlém vzdušném místě a mají k dispozici dostatečné množství vody. Rostliny mají v oblibě ranní a večerní slunce, daří se jim tedy nejlépe na východních či západních oknech. V průběhu zimy je třeba udržovat rostliny v teplotách mezi 12–15 °C. V létě není třeba teplotu nijak regulovat. Pouze mladé rostliny potřebují vyšší teploty.  

Jak zalévat a hnojit   

Aby se zvýšila vzdušná vlhkost v okolí rostliny, je vhodné ji několikrát za týden rosit. Přesto, že v zimě se půda udržuje jen mírně vlhká, v létě kávovník vyžaduje vydatnou zálivku měkkou odstátou vodou. Přes zimu kávovník nehnojíme, zatímco v létě se hnojí každý týden. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 08. 2018 Reagovat
Jana Votočková: Dobrý den , mám dotaz nevím proč mi schnou a opadávají poupátka kávovníku . Rosím vodou, má světlo a přesto se mi nedaří . Děkuji za odpověď J.V.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha