Vypěstujte si vlastní ananas

Vypěstujte si vlastní ananas

Rostliny, vydáno 09. 05. 2016

Ananasům vyhovují těžší substráty a milují vlhko. Je možné jim do listové růžice dolévat vodu, což je dobré vědět, pokud si chceme pěstovat vlastní ananas v bytových podmínkách. Jak na to?

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Pěstování ananasů ve velkém

Ananasy (Ananas comosus) se ve velkém pěstují na plantážích v jižní Americe. My se však chceme pokusit o vypěstování vlastního ananasu z růžice listů plodu zakoupeného v některém z obchodů s ovocem a zeleninou. Jestliže se nám to podaří, budeme mít doma nenáročnou pokojovou rostlinu, která může vykvést i plodit. Je jen škoda, že její plody budou o dost menší než ty, které si běžně kupujeme ke konzumaci.

Základem nové rostliny je kvalitní kupovaný ananas

Do pěstování ananasu z listové růžice se pouštějte pouze v případě, že jste nekoupili zmrzlý ananas se zahnědlými špičkami listů a zgumovatělou dužinou. Rozhodně tedy nevybírejte někde na tržišti mezi plody vystavenými v mrazu, ale dejte si na výběru záležet. A když si ananas přinesete domů, neskladujte jej v lednici. Citelně by tím utrpěla jeho struktura.

Růžice listů, tedy vrcholový chochol, ze kterého budeme pěstovat novou rostlinu, nesmí být vystaven chladu, protože pak obvykle nezakoření.

Jak začít? Ukrojte chochol!   

Z pěkného zdravého ananasu odřízněte ostrým nožem vrcholový chochol těsně při povrchu. Nepodlehněte radám, které doporučují oddělit chochol i s přídavkem vrcholíku. Šťavnatý suk totiž snadno podlehne hnilobě, což způsobí zničení celého chocholu listů a vy nic nevypěstujete.

Růžice musí schnout 

U odkrojeného chocholu otrhejte spodní listy, a to na výšku cca 5 mm. Je docela pravděpodobné, že najdete již vyvinuté kořenové špičky. Ty nesmíte poškodit! Pracujete tedy opatrně a ránu pak raději zasypte rozdrceným dřevěným uhlím. Působí jako dezinfekce.

Růžice pak musí několik dnů zasychat, takže ji ještě nevysazujte. Zasychání by mělo probíhat při pokojové teplotě. Při zasychání se řezná rána částečně uzavře a zkorkovatí.

Výsadba chocholu

Vrchol se zaschlou bází vložte do mírně navlhlé směsi připravené z rašeliny a písku. Uložte jej tak hluboko, aby zůstala venku celá část se zelenými listy. Květináč se substrátem a vysazeným vrcholovým chocholem obalte mikrotenovým sáčkem a nechte jen malý otvor. Nebo můžete chochol přiklopit sklenicí a postavit na okno.

Jak vlhčit nebo zalévat   

Po přikrytí sáčkem nebo sklenicí už půdu jen mírně zavlažujte. Nikdy ale nepřemokřete! Někomu se může podařit, že vrcholový chochol pustí kořeny i ve sklenici s vodou. Ovšem v tom případě je pak dosti problematické následné zasazení do půdy. Kořínky jsou sice živé, ale obvykle velmi změklé, a tak v substrátu častou odumřou a zahnívají a s nimi pak opět celá růžice listů.

Jak zjistíme, zda se chochol ujal

Až po nějaké době se dá s jistotou konstatovat, zda se chochol ujal.  Do té doby s listovou růžicí nijak nehýbejte. Listy ujaté rostliny nebudou vykazovat ani hnědnutí ani zasychání a budou stále zelené. Nejčastěji s příchodem jara se objeví asi tak v březnu jedna nebo i více zelených špiček, což jsou vlastně základy nových budoucích rostlin.

Nové rostliny nikdy nevyrůstají ze středu původní listové růžice. Poté, co nově vzniklé růžice listů zesílí, opatrně vyklepněte obsah celého květináče a sazeničky oddělte. Pak je zasaďte a pěstujte dál odděleně.       

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com
   

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

01. 11. 2016 Reagovat
václav: Zdravím Vypěstujte si vlastní ananas - komentář k článku "Nové rostliny nikdy nevyrůstají ze středu původní listové růžice." Jak toto myslíte? Já je pěstuji hodně dlouho a z vrcholové růžice vždy narostou rostliny které jsou skoro větší než na Havaji/no trochu přeháním/ale téměř se nevejdou do okna/to už neke/ a vždy se utvoří plod.Samo že mám i jiné sazenice tkzv. rozety. Tak zatím nashle.A napište.Václav

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha