Vysoké rozchodníky kralují podzimní zahradě

Vysoké rozchodníky kralují podzimní zahradě

Rostliny, vydáno 30. 09. 2013

Podzimní zahrada je často velmi chudá na kvetoucí rostliny. Jestliže však pěstujete vysoké rozchodníky, nemusíte se obávat, vaše zahrada bude dostatečně pestrá a zajímavá i na podzim. Vysoké rozchodníky jsou rostliny všestranné, proto si najdou své uplatnění nejen v zahradách.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Koncem léta začátkem podzimu tyto okouzlující rostliny poskytují dostatek potravy včelám, které tou dobou mají k dispozici již pouze velmi malé množství jiných druhů rostlin. Naštěstí se rozchodníky pěstují velmi snadno, a proto díky nim mohou být zahrady pestré a kvetoucí i po hlavní sezóně. 

Rozchodníky se uplatní v nejrůznějších typech zahrad, vyniknou v zahradách moderních stejně dobře jako ve venkovských. Často jsou vysazovány také v parcích mezi ostatní veřejnou zeleň. Nemusí však chybět ani v atriích anebo ve větších kompozičně rozlehlejších skalkách.  Dobře se cítí i ve společném záhoně se vzdušně vypadajícími trvalkami. Zkrátka za všech okolností se stávají na podzim velmi cennou ozdobou zahrad. Velmi spolehlivě dosáhnete výrazného efektu, pokud zasadíte vedle sebe větší množství kusů od jedné či dvou odrůd vedle sebe. Vzhledem k velké druhové pestrosti můžete vysadit třeba i skupiny červeně kvetoucí vedle bíle kvetoucích.

Celý rod rozchodníků je pestrý a velmi bohatý na nejrůznější druhy. Běžně se s těmi nejmenšími z nich setkáváme na skalkách, v kamenných nádobách, ale také na střešních zahradách, kde se uplatňují zvláště dobře nizoučké plazivé odrůdy.

Rozchodníky jsou natolik skromné rostliny, že porostou i na pozemku se zbytky stavební sutě anebo na kamenitém podloží. Pro jejich zdárný růst je ideální, pokud jsou vysazeny v dobře propustné půdě. Půda chudá na živiny pro ně není žádný problém. Hnojit je tedy nemusíme vůbec anebo jen velmi zřídka. Mají jen jeden požadavek, a tím je dostatek případně až nadbytek slunečního svitu. Při pěstování v půdách bohatých na živiny se u rozchodníků velmi často stává to, že rostou až příliš bujně a jejich trsy se začnou naklánět a padat k zemi. Kompaktní tvar jim v takovém případě zajistíme opatrným vyvázáním k opoře. Pro pěstování v našem zeměpisném pásmu je většina rozchodníků mrazuvzdorná, tudíž můžeme rostliny po odkvětu ponechat na zahradě jako dekoraci i přes zimu, nepotřebují žádnou přikrývku. Pokud jim chceme přece jen dopřát určitou péči, sestřihneme je po odkvětu a na jaře zbavíme rostlinu zaschlých stonků, mezi nimiž už tou dobou začnou rašit nové výhony. Rostlina na zimu zatahuje.


 Rozchodníky mohou být velmi dobrými partnery pro výsadbu jarních cibulovin. Vysazují se také do společenství okrasných máků, rdesna anebo kakostů a komulí. Velmi vítanou skupinou společníků mohou být pro rozchodníky nejrůznější druhy okrasných trav. Pěkně budou vypadat i v sousedství podzimních aster, třapatek anebo zavinutek. Rozchodníky jsou vhodné i jako rostliny k řezu.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: northerngardener.org, eagleplants.com, threedogsinagarden.blogspot.com, djroger.com, mooseyscountrygarden.com, wiseacre-gardens.com, northcoastgardening.com, georgeweigel.net, allaboutmygarden.com, gardenleafing.blogspot.com, myvegetableplot.blogspot.com, coolgarden.me, davesgarden.com, nanciworld.blogspot.com, mostbeatifullflower.com, demandstudios.com, kathyviviangardendesign.com, notesfromnorthdevon.blogspot.com, ben-reid.co.uk, simplysucculents.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha