Zasaďte si meloun. Na konci léta si na něm pochutnáte

Zasaďte si meloun. Na konci léta si na něm pochutnáte

Rostliny, vydáno 22. 04. 2016

Melouny jsou fantastickou letní pochoutkou. Osvěží, zasytí a jsou mnohem zdravější než ostatní letní pochoutky, které taháme z mrazáku. Můžeme je vypěstovat i v našich podmínkách a v teplejších oblastech není potřeba sázet je do skleníku. Čas na jejich předpěstování je právě teď.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Melouny jsou ideální v létě na ochlazení organismu. Kromě vody jsou plné vitamínů a minerálů – obsahují vitaminy A, C, B6, draslík, lykopen a další. Neobsahují žádné tuky ani cholesterol. Melouny jsou velkým pomocníkem při vyrovnávání optimálního pH v organismu. Překyselení organismu je totiž problém, se kterým se potýká až 80 % populace, často o tom ani neví.

Melouny milují teplo a vlhko

Proto je vysazujeme do půdy bohaté na humus, hluboké a dobře propracované. Při výsadbě se pod rostliny do jámy nastele uzrálý hnůj nebo kompost. Někteří pětileté je vysazují přímo na kompost, který jim kromě živin poskytuje i teplo a vláhu. Půdu kolem rostlin zakryjeme netkanou textilií, která půdu prohřívá a akumuluje teplo, kterou uvolní v noci. Nevadí jim ani růst ve vysoké trávě.

Melouny je potřeba jednou týdně přihnojovat hnojivem na rajčata.  Pravidelně a důkladně je zaléváme, mnohem více jim vyhovuje důkladná zálivka ob dva dny, kdy k jedné rostlině nalijeme konev vody.

Předpěstování je nutné

Rostlinky melounů si můžete koupit, nebo předpěstovat. V případě druhé možnosti je vysazujeme v půli dubna. Do volné půdy je pak dáváme až po zmrzlých, kdy máme jistotu, že je nezničí přízemní mrazíky.

Do jedné jamky dáváme 2-3 rostliny. Počítáme s tím, že se rozrostou do 5-8 metrů na všechny strany. Kolem rostlinek uděláme cca 30 cm širokou mističku a kolem ní val, který pomůže při zalévání zadržovat vodu.

Úroda bude veliká podle toho, kolik jim dopřejeme živin a zálivky a také na počasí. V horkém létě bude vysoká. Na úrodu se můžeme těšit v srpnu a v září. Zralý meloun poznáme poklepem - zní dutě. Pokud si nejste jistí, poznáte zralost podle zasychající stopky.

V obchodech už v květnu

Než se dočkáme vlastí úrody, můžeme si pochutnávat na sladkých plodech z obchodů a to již od poloviny května. Obvykle jsou dovážené ze Španělska.
 
 Melouny můžete dlabat lžící, krájet na malé kousky nebo klidně použít i při vaření. Umixujete z nich skvělé koktejly, hodí se jako zpestření do salátů, studených polévek i nejrůznějších dezertů. Ideální jsou i jako svačinka pro děti do školy, dobrota na rodinný výlet nebo jako odpolední osvěžení, když vás honí mlsná. Postaráte se tak o pestrou stravu a zároveň si můžete být jistí, že si všichni pochutnají. Jejich cena se bude letos pohybovat okolo 34 Kč/kg.

Plánujete stavbu terasy? Čtěte: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Shutterstock, BOUQUET


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha