Zavinutka neboli monarda – výrazně aromatická rostlina s léčivými účinky

Zavinutka neboli monarda – výrazně aromatická rostlina s léčivými účinky

Rostliny, vydáno 16. 02. 2015

Monardy jsou u nás poněkud opomíjenými rostlinami přesto, že přinášejí do zahrad neobvyklý půvab, dobře se kombinují s dalšími rostlinami a navíc mají i léčivé účinky. Patří ke květinám vrcholného léta a pěstují se buďto jako trvalky nebo jako jednoleté rostliny. Pojďme se s nimi tedy seznámit blíže.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Co charakterizuje zavinutky

Zvláštní stavba květů, vyšší vzrůst a barevná pestrost, to jsou na první pohled nejcharakterističtější vlastnosti zavinutek. Navíc silné aroma a velká obliba těchto květin může znamenat přísun dalšího užitečného hmyzu do zahrad, neboť včely i motýli mají ve velké oblibě nektar právě z jejich květů.

Původ těchto rostlin

Tato zajímavá rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde roste přibližně ve dvaceti druzích. Podobně jako zlatobýl obecný nebo třapatka nachová. Celkem existuje několik jednoletých ale i vytrvalých druhů, z nich nejrozšířenější jsou v našich zahradách zavinutky podvojné (Monarda didyma).

Možnost druhových kombinací na záhonech

Zavinutky jako by byly přímo určeny ke kombinaci s jinými druhy rostlin na zahradních záhonech. Velmi poutavé kombinace vytvářejí společně s třapatkou, slézovcem, kakostem a agastache, všechny tyto rostliny společně na jednom záhoně. Velmi pěkně vyhlíží například i kombinace bílofialově zbarvených květů jiřinek s tmavofialovými květy monardy odrůdy ‚Blaustrumpf‘. Velkou parádu nadělá v zahradě i spojení modrofialové plamenky (Phlox) ‚Blue Paradise‘ se zavinutkou odrůdy Cherokee ve světle růžovém odstínu květů.

Pozor na nákazu padlím

Bohužel zavinutky patří k rostlinným druhům náchylným k padlí. Zvláště pokud se v záhonech střídá vlhko se suchem, může se tato houbová choroba na listech snadno rozšířit. Cílem pěstitelů a šlechtitelů zavinutek je vytvoření odrůd rezistentních vůči padlí. K jedněm z takových kultivarů patří ‚Petit Delight‘ s růžovofialovými květy a neobvyklou výškou rostliny. Vytváří trsy vysoké pouhých 30 cm. K novějším odrůdám dobře odolným proto padlí řadíme  monardu ‚Purple Ann‘ v purpurové barvě, dorůstající výšky asi 120 cm. Jako prevence před padlím využijte zálivku přímo ke kořenům rostlin.

Různé druhy zavinutek

K nejsilněji aromatickým druhům zavinutek řadíme Monardu citrodora, přičemž její atraktivní odrůda ‚Bergamo‘ roste netradičně v poschoďovitě uspořádaných soukvětích. Jako koření v kuchyni nebo na přípravu čaje se hodí Monarda menthifolia kvetoucí v červenci a srpnu. Léčivé účinky antiseptického charakteru má Monarda didyma. Zajímavým bílým květem vykvétá zavinutka odrůdy ‚Snow White‘.

Léčivé účinky zavinutky

K hlavním účinným látkám zavinutky podvojné, využívané jako léčivky hlavně v zemích svého původu, patří silice thymol. Ta má antiseptické účinky. Čaj připravený z Momardy didyma napomáhá zklidnění žaludku a jako povzbuzovač chuti k jídlu. Při bolestech v krku jej lze využít jako kloktadlo. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fr.academic.ru, network54.com, kwietnik.com.pl, missouriplants.com, wildflower.orgplanteoversikt.blogspot.com, monsantoblog.com, biology.missouristate.edu, almostedenplants.com, fragrantpathseeds.com, arnoldzwicky.s3.amazonaws.com, thegardenhelper.com, cdn.shopify.com, i.waysidegardens.com, blog.plantingjustice.org, jardinsmichelcorbeil.com, finegardening.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha