Zavinutka neboli monarda – výrazně aromatická rostlina s léčivými účinky

Zavinutka neboli monarda – výrazně aromatická rostlina s léčivými účinky

Rostliny, vydáno 16. 02. 2015

Monardy jsou u nás poněkud opomíjenými rostlinami přesto, že přinášejí do zahrad neobvyklý půvab, dobře se kombinují s dalšími rostlinami a navíc mají i léčivé účinky. Patří ke květinám vrcholného léta a pěstují se buďto jako trvalky nebo jako jednoleté rostliny. Pojďme se s nimi tedy seznámit blíže.

Rostlina dne

Rakytník

Rakytník

Rakytník je trnitý keř, který dorůstá výšky až 6 m. Jeho štíhlé zelené listy se stříbrnými šupinkami na rozsochatých...

Co charakterizuje zavinutky

Zvláštní stavba květů, vyšší vzrůst a barevná pestrost, to jsou na první pohled nejcharakterističtější vlastnosti zavinutek. Navíc silné aroma a velká obliba těchto květin může znamenat přísun dalšího užitečného hmyzu do zahrad, neboť včely i motýli mají ve velké oblibě nektar právě z jejich květů.

Původ těchto rostlin

Tato zajímavá rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde roste přibližně ve dvaceti druzích. Podobně jako zlatobýl obecný nebo třapatka nachová. Celkem existuje několik jednoletých ale i vytrvalých druhů, z nich nejrozšířenější jsou v našich zahradách zavinutky podvojné (Monarda didyma).

Možnost druhových kombinací na záhonech

Zavinutky jako by byly přímo určeny ke kombinaci s jinými druhy rostlin na zahradních záhonech. Velmi poutavé kombinace vytvářejí společně s třapatkou, slézovcem, kakostem a agastache, všechny tyto rostliny společně na jednom záhoně. Velmi pěkně vyhlíží například i kombinace bílofialově zbarvených květů jiřinek s tmavofialovými květy monardy odrůdy ‚Blaustrumpf‘. Velkou parádu nadělá v zahradě i spojení modrofialové plamenky (Phlox) ‚Blue Paradise‘ se zavinutkou odrůdy Cherokee ve světle růžovém odstínu květů.

Pozor na nákazu padlím

Bohužel zavinutky patří k rostlinným druhům náchylným k padlí. Zvláště pokud se v záhonech střídá vlhko se suchem, může se tato houbová choroba na listech snadno rozšířit. Cílem pěstitelů a šlechtitelů zavinutek je vytvoření odrůd rezistentních vůči padlí. K jedněm z takových kultivarů patří ‚Petit Delight‘ s růžovofialovými květy a neobvyklou výškou rostliny. Vytváří trsy vysoké pouhých 30 cm. K novějším odrůdám dobře odolným proto padlí řadíme  monardu ‚Purple Ann‘ v purpurové barvě, dorůstající výšky asi 120 cm. Jako prevence před padlím využijte zálivku přímo ke kořenům rostlin.

Různé druhy zavinutek

K nejsilněji aromatickým druhům zavinutek řadíme Monardu citrodora, přičemž její atraktivní odrůda ‚Bergamo‘ roste netradičně v poschoďovitě uspořádaných soukvětích. Jako koření v kuchyni nebo na přípravu čaje se hodí Monarda menthifolia kvetoucí v červenci a srpnu. Léčivé účinky antiseptického charakteru má Monarda didyma. Zajímavým bílým květem vykvétá zavinutka odrůdy ‚Snow White‘.

Léčivé účinky zavinutky

K hlavním účinným látkám zavinutky podvojné, využívané jako léčivky hlavně v zemích svého původu, patří silice thymol. Ta má antiseptické účinky. Čaj připravený z Momardy didyma napomáhá zklidnění žaludku a jako povzbuzovač chuti k jídlu. Při bolestech v krku jej lze využít jako kloktadlo. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fr.academic.ru, network54.com, kwietnik.com.pl, missouriplants.com, wildflower.orgplanteoversikt.blogspot.com, monsantoblog.com, biology.missouristate.edu, almostedenplants.com, fragrantpathseeds.com, arnoldzwicky.s3.amazonaws.com, thegardenhelper.com, cdn.shopify.com, i.waysidegardens.com, blog.plantingjustice.org, jardinsmichelcorbeil.com, finegardening.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha