Zazimujte rostliny - I ty v květináčích!

Zazimujte rostliny - I ty v květináčích!

Rostliny, vydáno 16. 11. 2010

Máte na balkoně nebo na terase truhlíky, které chcete postupně přenést dovnitř do tepla? Do sklepa nebo na chodbu? Víte, že nemusíte? Pokud pěstujete mrazuvzdorné druhy, zazimujte dostatečně truhlíky a užívejte si rostlin na balkoně i přes zimní měsíce.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Zakrslé dřeviny, bylinky, ale třeba i bonsaje, které mají blízko ke stromům z našich končin, je možné pěstovat venku celoročně. Objem půdy v květináči nebo truhlíku je ale mnohem menší než ten ve volné půdě, a ve dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, se může lehce stát, že půda promrzne.

Zazimovat květináč = dostatečně izolovat

O vhodných nádobách přemýšlejte i ve chvílích, kdy je zima ještě daleko. Je třeba vybrat mrazuvzdorné, aby mrznoucí voda nádobu nezničila, mohla by totiž popraskat. Celoroční rostliny do takových květináčů zasazujte hned po zakoupení, ať je potom před zimou nemusíte narychlo přesazovat.

Zároveň musíte nádoby dostatečně zaizolovat, aby rostlina přes zimu neuhynula kvůli suchu. Obalte květináč polystyrenem, bublinkovou fólií, alobalem nebo látkou. Prostor mezi materiálem a samotným květináčem vyplňte nadrceným polystyrenem nebo i slámou, spadaným suchým listím nebo třeba pilinami.
​Zazimovat květináč do bavlny nebo lnu
Pokud dbáte na estetický dojem, můžete izolovaný květináč obalit látkou v přírodní barvě, bavlnou nebo lnem, nebojte se použít rohož nebo přírodní materiály, které na rozdíl od mnohdy neforemných izolačních materiálů upoutají pozornost.
Zazimujte rostliny - I ty v květináčích!
Nezapomeňte zazimovaný květináč přesunout ke stěně, nejlépe orientované na jih, která bude rostlinu v nádobě ochraňovat před větrem a mrazivým počasím. Pokud je zima skutečně tvrdá, nebojte se izolačním, ale prodyšným a lehkým materiálem obalit i rostlinku samotnou, samozřejmě ne celou, ale například její kmen, jedná-li se o dřevinu nebo bonsaj.

Výborné je například chvojí, které ke kmeni nebo stonku přivážete provázkem. Malé a nízké rostlinky klidně chvojím přikryjte téměř celé, nechte ale vždy trochu prostoru pro dýchání. Citlivější rostliny klidně zahrabejte do záhonu a přikryjte izolací z horní strany.

Martina Tlachová
Foto: knowledgeofbonsai.org, elfscapesblog.com, anette.cz, blogspot.com, bk-trinec.unas.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 10. 2016 Reagovat
antonin: velice pekne foto a užitecne rady diky moc se my to libi

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha