Zhorakvět aneb šuškarda v našich zahradách

Zhorakvět aneb šuškarda v našich zahradách

Rostliny, vydáno 03. 09. 2012

České pojmenování zhorakvět vlastně odráží skutečnost, že květenství vykvétají nejdříve na vrcholu, což je u květin velmi neobvyklé. Původ vědeckého jména Liatris není známý. To však není potřeba k tomu, aby se tato nezvykle kvetoucí půvabná rostlina, dostala mezi ty oblíbené, pěstované v našich zahradách.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Asi 35 druhů šuškardy roste v Kanadě a ve Spojených státech na prériích a ve světlých lesích. V zahradách je však nejpěstovanějším druhem Liatris spicata.

Ti, kdo mají rádi svou zahradu pestrou se zastoupením nejrůznějších barev a jejich odstínů, jistě uvítají na své zahradě šuškardu klasnatou (Laris spicata), která na sebe upoutá pozornost svým růžovým klasovitým květenstvím, které ukončuje vysoký olistěný stonek. Květy mohou být taktéž fialové nebo i bílé. Růžová barva je však nejefektnější. Rozkvétají v červenci až září.

Rostlina je dobře mrazuvzdorná, může zůstat trvale na stanovišti v zahradě. Hlízovité oddenky se vysazují na podzim do hloubky asi 10 cm a 40 cm od sebe. Zavděčíme se jim dobře propustnou půdou, aby nedocházelo k hnití hlíz v zimním období. Hlízy jsou však oblíbenou potravou hrabošů. Proto je možné, je na zimu vyndat z půdy a uschovat v rašelině v chladné místnosti.

Jednotlivé odrůdy se mohou množit pouze vegetativně dělením.
Výsev je také možný, ale získané rostliny nebudou mít stejný vzhled jako mateřská rostlina.

Šuškardy jsou nejčastěji vysazovány do trvalkových záhonů a skupin keřů. Velkého efektu dosáhnete jejich kombinací se suchomilnými druhy. Výborně se hodí taktéž k řezu. 

Dosna - exotická rostlina i do našich zahrad

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: imagejuicy.com, free-desktop-backgrounds.net, acornsonglen.com, theobsessedgardener.weebly.com, gardenbestbuys.com, thewildlifeporch.com, gardenofpossibilities.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha