Zima je sezonou sladkých pomerančů

Zima je sezonou sladkých pomerančů

Rostliny, vydáno 14. 12. 2015

Pomeranče jsou tolik oblíbené nejen pro svou chuť, ale také proto, že květy i plody jsou velmi bohaté v zimě na tolik potřebný vitamin C a na vonné silice. Nejen slupky plodů, ale i listy rostlin se skvěle hodí k ovonění spousty jídel.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Světlá zimní zahrada nebo temperovaný skleník může být pro pomerančovníky stejně vhodným prostředím jako jejich domovina. Aby se vašim rostlinám dobře dařilo, bude to potřebovat i speciální péči.

Jak se dočkat vlastní sklizně

Pokud nepěstujete pomeranče jen jako bytovou dekoraci a chcete se dočkat vlastní sklizně, je třeba, abyste dodržovali několik základních podmínek.

Během vegetačního klidu, který trvá od listopadu do února, je umístíme do místnosti s teplotami od 0–10 °C, kde budeme svítit, protože nedostatek světla jim nesvědčí. V únoru se začnou na větvích objevovat první listy, ale také poupata a nové výhony. V tuto dobu zvýšíme teplotu na 16 °C. Pro růst plodů je pak ideální teplota mezi 20–25 °C.

Během jara a léta hnojíme jednou týdně hnojivem na citrusy, ideálně s přídavkem železa proti žloutnutí listů. Také často zaléváme. V době vegetačního klidu pouze hlídáme, aby substrát zcela nevyschl.

Více tepla znamená i více světla

Pro pěstování pomerančů v zimním období platí velmi jednoduché pravidlo: Čím teplejší stanoviště rostlinám poskytnete, tím více světla na něm budou rostliny potřebovat. Máte-li pocit, že jste nedopřáli pomerančům dostatek světla, snižte raději teplotu, aby rostliny nevytvářely zbytečně dlouhé, slabé a nestabilní výhony. 

Přesazujte až na jaře   

Pro přesazování citrusů je nejlepším obdobím březen a duben. Přistupte k němu, když kořeny zcela prokoření půdu uvnitř květináče. Přesazujte vždy do květináče o cca 3 až 5 cm většího v průměru. Není třeba kupovat speciální substrát na citroníky, který je dost drahý. Postačí, když využijete dostatečně kvalitní půdu pro nekvetoucí rostliny a promícháte ji s kousky keramzitu v poměru 2 : 1.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: onekingslane.com, homesandproperty.co.uk, houz.com, apartmenttherapy.com, buzzfeed.com, littlegreennotebook.blogspot.com, gardenofeaden.blogspot.com, bhg.com, livinggifts.co.in, remodelista.com, andersonlenscapedesign.co.uk, hubpages.com, etsy.com, belgianpearls.blogspot.com, burkesbackyard.com.au, michaelryandesign.com. 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha