Zima je sezonou sladkých pomerančů

Zima je sezonou sladkých pomerančů

Rostliny, vydáno 14. 12. 2015

Pomeranče jsou tolik oblíbené nejen pro svou chuť, ale také proto, že květy i plody jsou velmi bohaté v zimě na tolik potřebný vitamin C a na vonné silice. Nejen slupky plodů, ale i listy rostlin se skvěle hodí k ovonění spousty jídel.

Rostlina dne

Ramondie pyrenejská

Ramondie pyrenejská

Zelené listové růžice, na spodní straně obrvené. Podle kultivarů květy buďto tmavě modrofialové (Ramonda myconi) nebo...

Světlá zimní zahrada nebo temperovaný skleník může být pro pomerančovníky stejně vhodným prostředím jako jejich domovina. Aby se vašim rostlinám dobře dařilo, bude to potřebovat i speciální péči.

Jak se dočkat vlastní sklizně

Pokud nepěstujete pomeranče jen jako bytovou dekoraci a chcete se dočkat vlastní sklizně, je třeba, abyste dodržovali několik základních podmínek.

Během vegetačního klidu, který trvá od listopadu do února, je umístíme do místnosti s teplotami od 0–10 °C, kde budeme svítit, protože nedostatek světla jim nesvědčí. V únoru se začnou na větvích objevovat první listy, ale také poupata a nové výhony. V tuto dobu zvýšíme teplotu na 16 °C. Pro růst plodů je pak ideální teplota mezi 20–25 °C.

Během jara a léta hnojíme jednou týdně hnojivem na citrusy, ideálně s přídavkem železa proti žloutnutí listů. Také často zaléváme. V době vegetačního klidu pouze hlídáme, aby substrát zcela nevyschl.

Více tepla znamená i více světla

Pro pěstování pomerančů v zimním období platí velmi jednoduché pravidlo: Čím teplejší stanoviště rostlinám poskytnete, tím více světla na něm budou rostliny potřebovat. Máte-li pocit, že jste nedopřáli pomerančům dostatek světla, snižte raději teplotu, aby rostliny nevytvářely zbytečně dlouhé, slabé a nestabilní výhony. 

Přesazujte až na jaře   

Pro přesazování citrusů je nejlepším obdobím březen a duben. Přistupte k němu, když kořeny zcela prokoření půdu uvnitř květináče. Přesazujte vždy do květináče o cca 3 až 5 cm většího v průměru. Není třeba kupovat speciální substrát na citroníky, který je dost drahý. Postačí, když využijete dostatečně kvalitní půdu pro nekvetoucí rostliny a promícháte ji s kousky keramzitu v poměru 2 : 1.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: onekingslane.com, homesandproperty.co.uk, houz.com, apartmenttherapy.com, buzzfeed.com, littlegreennotebook.blogspot.com, gardenofeaden.blogspot.com, bhg.com, livinggifts.co.in, remodelista.com, andersonlenscapedesign.co.uk, hubpages.com, etsy.com, belgianpearls.blogspot.com, burkesbackyard.com.au, michaelryandesign.com. 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha