Zimní ochrana zahradních růží

Zimní ochrana zahradních růží

Rostliny, vydáno 28. 11. 2018

Zahradní růže si musíme hýčkat. Jejich nádherné květy jsou vždy tak okouzlující, že by nás jistě mrzelo, kdybychom o ně přišli třeba kvůli velkým mrazům nebo extrémním změnám počasí. Ať už máme tedy na zahradě stromkové růže, nebo růže keřové, případně popínavé, všechny si zaslouží být v zimě chráněny.

Rostlina dne

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský je opadavý keř nižšího vzrůstu, dorůstá totiž výšky maximálně 1 m. Na výhoncích můžete najít...

Jedním z bezpečnostních opatření, které můžeme růžím zajistit, je méně stříhání na podzim.  Čím méně jsou růže touto dobou stříhané, tím méně jsou pak přes zimu choulostivé. Před nástupem mrazů a silnějším sněžením je vhodné růže zaopatřit některou formou zimní ochrany. Přitom pamatujeme na to, že nejchoulostivějším místem u růží jsou vždy místa, kde byly naštěpovány.

Jak chráníme popínavé růže  

Popínavé růže všech druhů i velikostí nám budou vděčné za přihrnutí větvemi přímo u země. Choulostivější odrůdy je lepší sejmout z konstrukcí, po nichž se pnou, položit je na zem a tam přikrýt například stříhaným smrkovým chvojím. Zásadně nikdy je nepřikrýváme zeminou.  

Zimní ochrana keřových růží

Citlivým místem keřových růží je štěpování 3 – 5 cm pod povrchem. U keřových růží je považována za naprosto spolehlivou ochranu nakopčení ornice. Použijeme k tomu půdu z téhož záhonu a navrstvíme ji do výšky cca 15 – 20 cm. Vzniklé brázdy pak vyplníme například rašelinou nebo listím, případně hnojem.

U růžových záhonů, které mají další rostlinný podrost, můžeme jednak chránit pokrývkou z chvojí nebo celý záhon ukryjeme pod netkanou textilií. Tak přinejmenším oslabíme nepříznivé povětrnostní vlivy, které by mohly nežádoucím způsobem působit na místo očkování.  

Jak zaopatřit stromkové růže 

U stromkových růží musíme začít již počátkem listopadu s postupným mírným ohýbáním. Nejprve je odvážeme od podpůrných tyčí a postupným ohýbáním kmínků asi o čtvrtinu, je přikláníme k zemi. V blízkosti koruny je třeba upevnit je dřevěným hákem. 

Na konci listopadu je nejvyšší čas očistit větvičky růží i okolní půdu od listí.  V koruně svážeme výhony dohromady a korunu přiháčkujeme úplně blízko u země.  Na korunu i na místo štěpování pak přihazujeme zeminu do výše asi 10 cm. Pouze vrcholky výhonů zeminou nepokrýváme. Abychom chránili štěpovaná místa přes silným slunečním zářením, přikryjeme je větvemi z konifer.   

Co dělat se staršími stromkovými růžemi 

U starších stromkových růží už hrozí poměrně velké riziko, že bychom jim ohýbáním ublížili. Proto je v jejich případě nejspolehlivější ochranou převázat korunové výhony a místo štěpování dlouhou slámou anebo smrkovým chvojím, případně režným pytlem. Místo štěpování stromkových růží najdeme vždy těsně pod korunou.  

 Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shuttterstock.com                         


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha