Zlatice kvete mezi prvními

Zlatice kvete mezi prvními

Rostliny, vydáno 25. 02. 2013

Zlatice zahajuje svým nápadným kvetením nástup vegetačního období. Patří k nejoblíbenějším záhy na jaře kvetoucím dřevinám. Jsou to krásné vzdušné keře střední výšky buďto vzpřímeného nebo silně převislého vzrůstu. Bezpochyby je můžeme zařadit k dřevinám sídelní zeleně.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Většinou velmi bohatě kvetou pěknými zvonkovitými žlutými květy. Výborně se uplatňují zejména před tmavším pozadím jehličnanů, u domů i chat anebo ve společných výsadbách s ostatními okrasnými dřevinami.  Hodí se do zahrádek, velkých zahrad, sadů i sídlišť. Dokonce jsou tyto keře často využívány pro výsadbu živých plotů. Pokud je vysadíte ve správné vzdálenosti, postupem času při pravidelném zástřihu dokážou vytvořit hustý neprostupný živý plot, na který budete jistě hrdí. Živý plot z nich vytvořený však můžete ponechat i ve volném růstu anebo namíchat výsadbu z různých kultivarů.

Celý rod zahrnuje 7 druhů, z nichž 6 pochází z východní Asie a jeden z jihovýchodní Evropy. Známe zlatici vejčitou, převislou, zelenou, korejskou, japonskou a Giraldovu.
 
Některé rostliny patří do skupiny rostlin, které zakládají květní orgány na dřevě v předcházejícím roce. Mezi tyto se řadí i zlatice (Forsythia) často chybně nazývaná Zlatý déšť. Takové keře tedy řežeme nejlépe ihned po odkvětu, aby měly dostatek času do příští sezony vytvořit nové vyzrálé výhony.

U keřů se mohou hned po odkvětu sestřihnout některé dlouhé větve až k postranním níže rostoucím mladým výhonům. Tím lze následně získat také žádoucí velikost a tvar v daném prostoru. Samostatně rostoucí keře jen prosvětlíme. Hlavní řez se pak provádí obvykle v druhé polovině května, aby keře mohly vytvořit ještě do podzimu nové květuschopné letorosty.

Forsythie jsou vděčné za slunečnou polohu, prospívají však i v polostínu. Vyhovuje jim každá propustná, výživná a nepříliš suchá půda.

Zlatice patří mezi dřeviny, které můžeme bez problémů přesazovat jako starší exempláře. Pokud je do své zahrady vysadíte, jistě nebudete litovat, jsou nádhernou ozdobou každé zahrady, i když jim dopřejeme jen minimální péči.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: flowers-image.blogspot.com, boysintogardening.com, frogsonice.com, jardiland.com, flowerpicturegallery.com, njnnetwork.com, thesitegardener.com, barra51.comxa.com, parlonsbonsai.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha