Znáte genetické poruchy rostlin?

Znáte genetické poruchy rostlin?

Rostliny, vydáno 11. 09. 2014

Za některými vadami či deformitami rostlin nestojí pouze houbovité choroby anebo rostlinní škůdci, mohou to být i genetické poruchy. Je jich dokonce celá řada a výsledkem pak mohou být nejrůzněji zdeformované, zabarvené rostliny anebo naopak bezbarvá místa na rostlinách, květech či plodech. Přibližme si tedy tyto malformity v dnešním článku.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...


Rostliny neschopné vytvářet chlorofyl

Velkou skupinu tvoří poměrně časté poruchy tvorby chlorofylu. Některé rostliny nejsou schopné vůbec vytvářet chlorofyl, což je nazýváno albinismem. V případě částečné ztráty nebo pouze lokální hovoříme o albikaci. I panašování čili variegace je vlastně genetická porucha. Dochází-li k zelenání částí, které byly původně nezelené (kupříkladu květy) jedná se o virescence, ty jsou však velmi často způsobeny virózou nebo fytoplazmózou.

Hořkost okurek

Možná jste ani netušili, že hořkost plodů okurek může být způsobena geneticky. Hořkost způsobují látky zvané cucurbitaciny. Rostliny se jimi brání přirozenou cestou proti škůdcům. U většiny stávajících odrůd je však tato geneticky zakódovaná hořkost šlechtitelskými metodami odstraněna. V případě, že hořkost okurek přetrvává, může být způsobena některým ze stresujících faktorů, například suchem, kolísáním teplot nebo napadením škůdcem či špatnou výživou rostliny.

Chiméra z rostlinné říše

Jestliže na jedné rostlině rostou pohromadě dvě geneticky různá pletiva, je tento jev označován jako chiméra. Chimér je několik různých typů. Nejčastěji se vyskytuje chimérovitost u bugenvilejí, nocenek, santpaulií. Snad nejvýrazněji se chiméry projevují při prorůstání jednobarevných výhonů v pestrolistých odrůdách rostlin. Některé chiméry nejsou genetického původu, ale virového původu, nebo bakteriálního původu, případně mohou být způsobené i zásahem herbicidů.

Fasciace neboli svazčitost

Dalším poměrně častým druhem genetických poruch jsou fasciace, jinak nazývané též svazčitost. Nejčastěji se projevují zploštěním stonků, nebo srůstem několika stonků dohromady. U volně rostoucích rostlin se zřejmě každý z nás již setkal se svazčitostí pampelišek. U rostlin pěstovaných jsou fasciace časté u jahod, okurek, novozélandského špenátu, ale i u kaktusů, rododendronů nebo třeba u tulipánů.

Nevyzrávání stopkové části rajčat

Ke geneticky podmíněným poruchám rostlin počítáme i nevyzrávání stopkovité části plodů rajčat. Obvykle se uvádí, že za výskyt této genetické poruchy může vysoká teplota a intenzita slunečního záření, protože nejvíce bývají poškozeny plody v jižních okrajích skleníků a fóliovníků. Dalším důvodem či předpokladem projevu této poruchy však může být i nedostatek draslíku nebo boru.

Genetických poruch rostlin a květin je však ještě mnohem více, dnes jsme se ale věnovali těm nejčastěji se vyskytujícím.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: virginiafruit.ento.vt.edu, science.oregonstate.edu, igrow.org, missouribotanicalgarden.org, fukushima-diary.com, msue.anr.msu.edu, barbarasgardenchronicles.blogspot.com, omafra.gov.on.ca, walterreeves.com, plantmanagementnetwork.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha