Znáte orchideje rodu Vanda?

Znáte orchideje rodu Vanda?

Rostliny, vydáno 20. 01. 2014

Někdo jim říká také modré orchideje, vzhledem k jejich nejobvyklejšímu zabarvení je toto jejich označení velmi příhodné. Stejně tak, jak je to s modrou barvou u ostatních květin, je tomu s ní i u orchidejí - je poměrně vzácná. Jakmile se tedy objeví někde orchideje s modrou barvou, přilákají na sebe pozornost.

Rostlina dne

Rakytník

Rakytník

Rakytník je trnitý keř, který dorůstá výšky až 6 m. Jeho štíhlé zelené listy se stříbrnými šupinkami na rozsochatých...

Centrem pěstování a šlechtění orchidejí rodu Vanda je Thajsko, a právě z Thajska pochází i mohutný modrofialový hybrid Vanda coerulea ‚Purple Magic‘. Celkem existuje 51 druhů a několik variet orchidejí jménem Vanda. Doma jsou tyto orchideje v tropické a subtropické Asii, od Indie přes Novou Guineu až po Austrálii. Jako většina orchidejí i ony patří k epifytickým rostlinám rostoucím převážně na stromech, ale mohou růst i na skalách nebo kamenitých stráních a dokonce i na horských svazích. Volně v přírodě je lze spatřit na velmi různorodých biotopech, od vysokých hor, kde jim postačují teploty jen několik stupňů nad bodem mrazu až po horké a vlhké nížiny. Jsou to velmi světlomilné rostliny. Listy těchto druhů orchidejí jsou silné, kožovité, uspořádané do dvouřadého vějíře. Květenství orchidejí Vanda je velmi trvanlivé, vyrůstá z paždí listů a na rostlinách vydrží kvést několik měsíců.

Jestliže jste se rozhodli pro pěstování orchidejí rodu Vanda v našich domácích podmínkách, měli byste vědět, že těmto orchidejím se nejlépe daří v orchidejových závěsných košíčcích. Ty se vyplňují jen z části, a to většími kousky dřevěného uhlí anebo jejich kořeny ponecháváme zcela bez substrátu, neboť přirůstají k dřevěným laťkám košíčků. Všem hybridům orchidejí Vanda se daří dobře také v dokonale propustném hrubém a velmi lehkém epifytním substrátu. S hnojením vystačíme 1 x za měsíc a v průběhu zimy je nehnojíme vůbec a hlavně se snažíme zajistit jim dostatek světla. V létě teploty není zapotřebí nijak omezovat. Mají rády umístění v lehkém přístinu, ale poradí si i s ranním a odpoledním sluncem, které jim nevadí.

Zálivku je vhodné přizpůsobovat jak ročnímu období, tak bytovým podmínkám, postačí obvykle 2x týdně. Příznakem jejího nedostatku je svrašťování listů, v takovém případě můžeme přidat na zálivce anebo doplňovat zálivku rosením za pomoci ručního postřikovače. Doplňovat vodu rostlinám můžeme i tak, že je se závěsným košíčkem ponoříme do vany či kbelíku s vodou a necháme okapat anebo rostliny osprchujeme. Jakmile okapou a zmizí z nich přebytečná voda, můžeme je opět vrátit na místo. Optimální teplota pro jejich pěstování doma se pohybuje mezi 18 a 28°C.

Současný trh nám nabízí desítky, možná i stovky hybridních orchidejí, které jsou k nám dováženy hlavně z jihovýchodní Asie. Nadále probíhá šlechtění nejrůznějších barev z celého spektra, a tak se můžeme setkat i s variantami zářivě žlutých anebo oranžových květů, které byly vyšlechtěny křížením s drobnými druhy rodu Ascocentrum. V prodejnách jsou často k vidění i orchideje s tyčinkovitými listy s kruhovým průřezem. Jedná se o křížence rodu Vanda s rodem Papilionanthe.

Orchideje Vandy můžete zkusit i množit. Někdy odnožují samy, ale ty s dlouhými stonky můžete zkusit také řízkovat.       
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sanfrancisco.about.com, maxinethomashomes.blogspot.com, plantasonya.com.br, stephendanko.com, fineartamerica.com, 16x10.ru, garden-sahre.com, anewlifeincostarica.com, rv-orchidworks.com, mylifeinholland.com, gouk.about.com, stephendanko.com, fonooni.com, photo.qip.ru, fleurtinmonkseaton.com, ottawaorchidsociety.com, greenparlour.com, flowering-garden.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha