Znáte orchideje rodu Vanda?

Znáte orchideje rodu Vanda?

Rostliny, vydáno 20. 01. 2014

Někdo jim říká také modré orchideje, vzhledem k jejich nejobvyklejšímu zabarvení je toto jejich označení velmi příhodné. Stejně tak, jak je to s modrou barvou u ostatních květin, je tomu s ní i u orchidejí - je poměrně vzácná. Jakmile se tedy objeví někde orchideje s modrou barvou, přilákají na sebe pozornost.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Centrem pěstování a šlechtění orchidejí rodu Vanda je Thajsko, a právě z Thajska pochází i mohutný modrofialový hybrid Vanda coerulea ‚Purple Magic‘. Celkem existuje 51 druhů a několik variet orchidejí jménem Vanda. Doma jsou tyto orchideje v tropické a subtropické Asii, od Indie přes Novou Guineu až po Austrálii. Jako většina orchidejí i ony patří k epifytickým rostlinám rostoucím převážně na stromech, ale mohou růst i na skalách nebo kamenitých stráních a dokonce i na horských svazích. Volně v přírodě je lze spatřit na velmi různorodých biotopech, od vysokých hor, kde jim postačují teploty jen několik stupňů nad bodem mrazu až po horké a vlhké nížiny. Jsou to velmi světlomilné rostliny. Listy těchto druhů orchidejí jsou silné, kožovité, uspořádané do dvouřadého vějíře. Květenství orchidejí Vanda je velmi trvanlivé, vyrůstá z paždí listů a na rostlinách vydrží kvést několik měsíců.

Jestliže jste se rozhodli pro pěstování orchidejí rodu Vanda v našich domácích podmínkách, měli byste vědět, že těmto orchidejím se nejlépe daří v orchidejových závěsných košíčcích. Ty se vyplňují jen z části, a to většími kousky dřevěného uhlí anebo jejich kořeny ponecháváme zcela bez substrátu, neboť přirůstají k dřevěným laťkám košíčků. Všem hybridům orchidejí Vanda se daří dobře také v dokonale propustném hrubém a velmi lehkém epifytním substrátu. S hnojením vystačíme 1 x za měsíc a v průběhu zimy je nehnojíme vůbec a hlavně se snažíme zajistit jim dostatek světla. V létě teploty není zapotřebí nijak omezovat. Mají rády umístění v lehkém přístinu, ale poradí si i s ranním a odpoledním sluncem, které jim nevadí.

Zálivku je vhodné přizpůsobovat jak ročnímu období, tak bytovým podmínkám, postačí obvykle 2x týdně. Příznakem jejího nedostatku je svrašťování listů, v takovém případě můžeme přidat na zálivce anebo doplňovat zálivku rosením za pomoci ručního postřikovače. Doplňovat vodu rostlinám můžeme i tak, že je se závěsným košíčkem ponoříme do vany či kbelíku s vodou a necháme okapat anebo rostliny osprchujeme. Jakmile okapou a zmizí z nich přebytečná voda, můžeme je opět vrátit na místo. Optimální teplota pro jejich pěstování doma se pohybuje mezi 18 a 28°C.

Současný trh nám nabízí desítky, možná i stovky hybridních orchidejí, které jsou k nám dováženy hlavně z jihovýchodní Asie. Nadále probíhá šlechtění nejrůznějších barev z celého spektra, a tak se můžeme setkat i s variantami zářivě žlutých anebo oranžových květů, které byly vyšlechtěny křížením s drobnými druhy rodu Ascocentrum. V prodejnách jsou často k vidění i orchideje s tyčinkovitými listy s kruhovým průřezem. Jedná se o křížence rodu Vanda s rodem Papilionanthe.

Orchideje Vandy můžete zkusit i množit. Někdy odnožují samy, ale ty s dlouhými stonky můžete zkusit také řízkovat.       
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sanfrancisco.about.com, maxinethomashomes.blogspot.com, plantasonya.com.br, stephendanko.com, fineartamerica.com, 16x10.ru, garden-sahre.com, anewlifeincostarica.com, rv-orchidworks.com, mylifeinholland.com, gouk.about.com, stephendanko.com, fonooni.com, photo.qip.ru, fleurtinmonkseaton.com, ottawaorchidsociety.com, greenparlour.com, flowering-garden.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha