Rozchodnice růžová

rhodiola-rozchodnice-ruzova-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rozchodnice růžová je víceletá bylina. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu, dosahuje jejich váha téměř 1 kg. Krátké lodyhy vyrůstají z růžice listů, které mají nenápadnou šedozelenou barvu. Drobné květy jsou žluté až hnědočervené, u samičích rostlin jsou často mnohonásobně menší než u těch samičích.

Botanický název Rhodiola rosea
Kategorie Bylinky a léčivé rostliny
Čeleď Tlusticovité
Pěstování Rostlina miluje sluníčko a příliš nemusí mokrá stanoviště. Semínka můžete zasít na jaře i na podzim, nebojte se rostlinky předpěstovat v malém květináči a do půdy na zahrádce je zasadit až tak po prvním měsíci života v květináčku.
Zajímavosti Její druhové jméno – růžová – není totiž odvozeno od barvy, ale od vůně růží, kterou voní kořen poté, co jej rozemnete v rukách. Vyskytuje se v Karpatech a v ostatních evropských horách, třeba v Tatrách a na Malé Fatře, zároveň i v Malé Asii, v Mongolsku nebo třeba na Dálném východě. Rozchodnice růžová má účinky především stimulační, zlepšuje paměť, zvyšuje bdělost a imunitu. Často bývá součástí přípravků pro sportovce, a to hlavně pro ty vytrvalostní jako jsou cyklisti nebo běžci.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/rozchodnice-ruzova-prinese-harmonii-do-vasi-zahrady.html
4.4.2012 6:00
Více o tématu: Tlusticovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist