Rozhodli jste se letos pro vánoční stromeček v květináči?

Možná jste se letos rozhodli pořídit si místo tradičního stromečku, který po pár týdnech smutně skončí opadaný u popelnice, živý v květináči. Každý rok takových v našich domovech přibývá. Víte ale, že to nemusí být jenom smrček nebo jedlička?
stromek-v-kvetinaci-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Jistě je milé mít doma živý nazdobený stromek, uchovat ho při životě není ale vůbec snadné. Pokud to chceme dokázat, smiřme se s tím, že ho v teplém pokoji můžeme mít maximálně týden. Nejobtížnější je to právě s našimi domácími jehličnany.

Pozor na probuzení

Smrky i jedle v prosinci hluboce spí. Život odpočívá v kořenech pod zemí, kam se od podzimu stahoval a odkud vyrazí vzhůru do větví zase až s teplými dny jara. Postup usínání i probouzení je v přírodě pomalý, pozvolný. Nemůžeme tedy stromu připravit teplotní šok tím, že ho z venkovních ledového počasí přemístíme rovnou do vytápěné místnosti. Musí si pomalu zvykat. Nejlépe je přerušit úplné zimování již začátkem listopadu a stromek v nádobě přemístit do zimní zahrady nebo do studené chodby, kde nemrzne. Po pár týdnech ho přemístíme do o něco teplejší předsíně a opravdu jen na pár dnů pak o Vánocích do pokoje. Nesmíme zapomínat na zálivku, ale nesmíme ho ani přemokřit, rozhodně není dobré dát pod květináč mísu s vodou, kořeny by začaly rychle uhnívat. Nemůžeme ale strom probudit úplně a nechat ho do jara v teple, svých několik měsíců klidu prostě potřebuje. Takže po svátcích je třeba postup obrátit – z pokoje do chladnější chodby, pak do studeného závětří a teprve po zhruba třech týdnech ven na zahradu nebo na terasu. I tak si takový smrček nebo jedlička prožijí své, takže další rok ho takhle raději netrapte, pokud chcete mít živý stromek každý rok, pořiďte si jich raději několik a střídejte je. Nebo je po zimě vysaďte do zahrady či do lesa a příští rok si kupte nový. Když se na „svůj“ stromek budete moci po několika letech podívat, jak roste a sílí, určitě vás to zahřeje u srdce.

Jehličnany do bytu

Pokud bydlíte v bytě bez balkonu, bude pro vás výše popsaný postup jen obtížně proveditelný. Přesto živý stromek mít můžete, existuje totiž několik jehličnanů původem z teplých krajů, které se nejčastěji pěstují jako pokojové. Na léto je sice můžete umístit i s nádobou do zahrady, snesou ale i celoroční pobyt v interiéru. Vzhledem k jejich poměrně rychlému růstu, pro který potřebují dostatek živin, je třeba dbát o pravidelnou zálivku a přihnojování, po dvou až třech letech je pak třeba je přesadit do větší nádoby se silnou drenážní vrstvou a čerstvou zeminou. Nejoblíbenější pokojovkou, která vypadá velmi zajímavě i jako nazdobený vánoční stromek, je blahočet neboli araukárie, připomínající pravidelným rozložením větví a hustými jehličkami jedli. Dobrým tipem je i pokojový cypřišek, jehož tújím podobnému jehličí obsahuje velké množství silic, které příjemně provoní místnost. Pokud máte na Vánoce rádi borovičku, zvolte subtropickou pinii, které sice svědčí letnění na zahradě, ale spokojí se i s celoročním pobytem v bytě. Mezi pokojové jehličnany patří také Podocarpus neboli nohoplod. Všechny jehličnany potřebují i přes zimu pravidelnou zálivku a hodně světla, prospívá jim také rosení, zajišťující vyšší vlhkost vzduchu.

TIP

Myrta nejen na svatbu

Určitě znáte větvičky obsypané drobnými lístky, které si svatebčané připínají pro štěstí. Myrta je keřík, který se při dobré péči a kvalitní zemině rychle rozroste do výšky i do šířky. Pěstuje se jako klasická pokojová rostlina, můžete ji vytvarovat do různých podob a jako vánoční stromek vám bude sloužit mnoho let.

Text: Gabriela Koulová

12.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist