Rozkvetlý podzim na oknech a terasách

Léto nás už pomalu opouští, ale ještě se s ním nechceme definitivně rozloučit. Smutně pozorujeme usychající stonky letniček, s nimiž jsme se ještě nedávno těšili na svých záhonem či v nádobách. Proto přemýšlíme o tom, jak si prodloužit chvíle strávené v rozkvetlé zahradě a jak si co nejdéle užít veselých barev alespoň v truhlících za okny či na terase. Zcela jednoduchým řešením je osázet opět truhlíky a květináče.

Výběr dvouletek, trvalek či keřů, které kvetou na podzim nebo mají barevně či tvarově atraktivní listy, je poměrně široký. Zároveň můžete popustit uzdu své fantazii a zkombinovat libovolné barevné spektrum. Je škoda zůstávat i dvou tří barev a navíc je vhodné do očekávaného výsledku zakomponovat i odstín listů.

Při výsadbě do objemnějších nádob můžete použít keře i trvalky a vytvořit si tak na balkoně barevnou minizahrádku. Z keřů jsou vhodné stálezelené nebo s okrasnými plody. Bohužel často bývají vyššího vzrůstu, proto si nezapomeňte přesně zjistit, jaké výšky rostlina časem dosáhne. Na zábradlí teras a na okenní parapety umísťujte raději keře nízké, tak kolem 25 centimetrů.

Nezklamou vás ani bylinky, které dobře snášejí tuzemské klima a bez problémů přežijí i zimu. Jedná se především o šalvěj, tymián nebo mateřídoušku.

Kam s nimi…

Než se však vydáte na nákup květin či bylinek, připravte si nejdříve nádoby, do nichž je budete sázet, a samozřejmě nezapomeňte ani na vhodnou zeminu. Ideální je použít již hotový substrát pro balkonové rostliny. Většinou do něj nemusíte přidávat žádnou rašelinu ani vápník, protože ty zde bývají namíchány ve správném poměru. Navíc díky struktuře substrátu mají rostliny dostatečný přísun vzduchu. Pokud nemáte nádoby s drenážními otvory, které zamezí hromadění vody, nezapomeňte na dno nasypat vrstvu hrubého štěrku nebo keramzitu.

Ať už použijete nádoby z plastu, terakoty, případně kamene nebo betonu, důkladně si předem promyslete jejich umístění. Pokud je postavíte na okenní parapet nebo na zábradlí, nezapomeňte je důkladně přichytit, protože zvláště převislé rostliny by mohly nádobu převrátit a způsobit vám tím docela velké škody. Na okenní parapety a zábradlí jsou nejvhodnější nádoby obdélníkové a oválné, do rohů teras a balkonu spíše kulaté nebo čtvercové.

Kterým rostlinám to na podzim nejvíce sluší?

Drátovec (krasohlávek) je stříbrný keřík, který vynikne mezi kvetoucími rostlinami, ale pěkně působí i s okrasnými kapustami či vřesy.

Hebe je stálezelený keříček, má různě tvarované a rozličně zbarvené lístky. Dorůstá zhruba 20 centimetrů a miluje slunce.

Chryzantémy (listopadky) vydrží (jak už jejich název napovídá) nádherně kvést až do konce podzimu. Ideální je pro ně slunečné stanoviště chráněné před větrem.

Konifery jsou zakrslé jehličnany. Nejčastěji se jedná o kultivary borovice, smrku, jalovce, cypřiše a tisu.

Macešky budou svými pestrými květy zdobit vaše okna až do zimy, zvláště když jim zajistíte dostatek sluníčka a budete jim pravidelně uštipovat odkvetlé semeníky.

Okrasná zelí (kapusty) nejvíce vyniknou právě v chladném počasí, protože nízké teploty podporují tvorbu barviv. Na rozdíl od jedlých druhů jsou zajímavěji zbarvené a vydrží krásné až do konce zimy.
Vřesy a vřesovce vás nezatíží, protože nevyžadují téměř žádnou péči a přitom jejich drobné, ale výrazné květy zůstávají na rostlině až do zimy.

Nepodceňujte zalévání

Asi vás napadne otázka, jestli je nutné truhlíky a květináče zalévat i na podzim, když už poleví vedra a často i hodně prší. To je sice pravda, ale přesto je i nadále zalévejte, protože i v těchto podmínkách substrát vysychá a rostliny by mohly mít nedostatek vláhy. V zimě je vhodné už jen občasné zalévání, neboť je sice nutné substrát udržovat vlhký, ale nesmí být příliš přemokřený, aby rostliny nevyhnily.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Tchibo, OBI

13.10.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist