Rozšiřte si bylinkovou zahrádku

Možná, že jste zatoužili po zvětšení vaší bylinkové zahrádky nebo plocha, kde je pěstujete, vypadá ne úplně zdravě a je na čase s tím něco provést. Přesazování a množení bylinek je velice snadné, ale pozor na některé omyly, které naše snažení mohou zhatit.
depositphotos_5837377_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Dělení trsů je nejsnazší způsob pro množení bylinek

Kdy se pustit do množení bylinek?

K přesazování a množení bylinek přistupte z důvodu, že původní bylinkovou zahrádku chcete zvětšit, případně trs bylinek umístit na jiné místo v zahradě. Také v případě, kdy je některý z exemplářů ve velmi špatném stavu a chcete jej vyměnit za nový. Kromě výběru vhodných kusů využijte více možností množení, což zajistí vždy perfektní výsledek.

První možností množení bylinek je dělení trsů. Jde o velice snadnou možnost, jak si z velkého trsu získat nové a krásné kusy bylinek. Velký trs tak stačí jen mírně z jedné strany podrýt, oddělit kus k přesazení a zasadit jej na nové místo. Před zahájením dělení rostliny zalijte, půda změkne a dělená část bylin se bude snáze přijímat. Dělení trsů se provádí výhradně zjara, kdy bylinky obrazí a začínají v aktivní fázi růstu.

Po oddělení následuje zasazení na nové místo. Musí být slunečné a prosté přemokření, stejně tak je vhodné závětří. Pokud máte na zahradě těžkou a jílovitou půdu, na místo pro bylinky ji alespoň smíchejte s kompostem, což původní půdu vylehčí a díky tomu tak i na takto problematické půdě mohou některé druhy prospívat. Po zasazení půdu kolem rostlin mírně přitlačte a zalijte.

Množení bylinek řízkováním

Pro množení bylinek je vhodnou metodou i řízkování. To se provádí během celého roku, protože je nutné, aby nadzemní části byly delší. Po odstřižení několika stonků s listy je zbavte spodních listů. Stačí je vložit do skleničky s vodou a během několika týdnů vám řízky zakoření. Pak následuje jejich zasazení, stejně tak jako u dělených rostlin a nezapomínejte zalévat, aby se nové kusy přijmuly.

Pokud nemáte k dispozici dostatek rostlin pro rozšíření vaší bylinkové zahrádky, pak si zakupte několik kusů v zahradnictví. Před vyjmutím zakoupených bylinek z obalů je namočte do vody, kořenový bal mírně rozrušte, aby kořenový bal nebyl natěsnán do malého prostoru, a zasaďte.

9.5.2023 12:54| autor: Radoslav Ptáček | zdroj: archiv pořadu Receptář prima nápadů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist