Rozveselte své záhonky i skalky těmito sukulenty

Ačkoli se skalky a s nimi i skalničky ze zahrad pomalu ztrácejí, existuje mnoho rostlin, které tam pro svou odolnost i krásu patří a můžete je bez obav pěstovat i v truhlících či volně v zahradě. Jedním z nich je rozchodník, sukulentní rostlina nenáročná na péči, která vás potěší svými květy. Jak na její pěstování?
depositphotos_169231700_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Rozchodník vysaďte mezi skalničky

Rozchodník patří mezi skalničky

Rozchodníky využijete jako skalničky a představují rod sukulentních rostlin, latinským názvem sedum. Tento rozsáhlý rod zahrnuje stovky druhů, které se vyskytují po celém světě, především v oblastech s mírným a teplým klimatem. Rozchodníky si získaly oblibu mezi zahradníky a pěstiteli sukulentů díky svým nenáročným požadavkům na péči a atraktivním různorodým tvary a barevným variantám jejich listů.

Využijte rozchodníky jako skalničky, do truhlíků i do běžných záhonů

Některé varianty rozchodníků jsou kompaktními rostlinami ideálními pro výsadbu jako skalničky, zatímco jiné dosahují vyššího vzrůstu a vytvářet okouzlující trvalkové záhony. Rozchodníky vynikají díky svým dužnatým listům, které jim umožňují přežít období sucha, a mnoho druhů vás potěší i nápadnými květy, jež lákají hmyz včetně včel, a často se tak stávají vítanou návštěvou na zahradě.

Rozchodníky jsou také běžně využívány v rámci zahradní architektury zejména jako součásti skalničkových zahrad, okrasných květinových záhonů a dokonce i jako prvky na zelených střechách. Jejich odolnost vůči suchým a slunečným podmínkám je totiž v takovém prostředí velmi vítaná.

Vždy je ale důležité dbát na individuální potřeby konkrétního druhu rozchodníku, který pěstujete, neboť se mohou výrazně lišit v nárocích na osvětlení, vlhkost a teplotu.

Jak rozchodník pěstovat?

Rozchodník je skalnička, která miluje slunce, proto je optimálním stanovištěm pro její pěstování místo s hojným slunečním svitem a dobrým odvodněním. Je třeba se při výsadbě rozchodníku vyhýbat přímému stínu, který by mohl způsobit nadměrné ohřívání a přemokření půdy. Vyžaduje půdu s výbornou propustností. Vhodné je smíchat zahradní půdu s pískem nebo perlitem, abyste zajistili lepší odvodnění. Optimální pH půdy by potom mělo být mírně kyselé až neutrální. Protože rozchodník nepotřebuje silné hnojení, postačuje pravidelně aplikovat vyvážené hnojivo určené pro sukulenty nebo kaktusy během období růstu, tedy v jarním a letním období, a to přibližně jednou měsíčně. Určité rozchodníky jsou odolné vůči mrazu, zatímco jiné druhy budou potřebovat ochranu před nízkými teplotami. V takovém případě je nutné rostliny přikrýt, případně je přemístit tam, kde budou před mrazem chráněné, to se ale týká spíše přenosných nádob.

Jaké má tato skalnička odrůdy?

Rozchodník nádherný (Sedum Spectabile)

Tato odrůda rozchodníku si získává své příznivce díky svým nádherným květům a výraznému vzhledu. Charakteristickými rysy tohoto druhu jsou kulovitá květenství, která se objevují v pozdním létě a na podzim a nesou květy v rozmanitých odstínech růžové až nachové barvy. Květy rozchodníku nádherného přitahují široké spektrum hmyzu a také včely, což z něj činí nejenom oblíbenou rostlinu mezi zahradníky, ale také přínosný zdroj potravy pro biodiverzitu. Tuto rostlinu využijete v trvalkových záhonech a zahradách díky svému atraktivnímu vzhledu a snadnému pěstování. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm a tvoří kompaktní keře. Rozchodník nádherný je také skvělou volbou pro sukulentní zahrady nebo mezi skalničky. Pěstování rozchodníku nádherného vám umožní nejenom vychutnat si jeho krásu, ale také přispět k podpoře místního hmyzu díky jeho květům.

Rozchodník Ewersův (Sedum ewersii)

Jedná se o variantu skalničky, která nese jméno po německém botanikovi a průkopníkovi sukulentů jménem Wilhelm Ewers. Tento druh rozchodníku tvoří husté koberce listů a vyniká svými kompaktními růžicemi listů a růžovo-fialovými květy. Původními oblastmi, kde lze najít rozchodník Ewersův, jsou horské oblasti Číny a Himalájí. Tato rostlina je tak dobře přizpůsobena chladnějším podmínkám a odolává nízkým teplotám, což ji činí ideální volbou pro pěstování v alpských zahradách a na skalničkových záhonech.

Rozchodník velký (Sedum maximum)

Tato skalnička se vyznačuje svými až 60 cm vysokými květními stonky a květy v různých barevných odstínech, obvykle růžové, fialové a žluté. Má robustní listy a vytváří kompaktní keře nebo trsy listů.

Rozchodník velký je považován za trvalku a často se vysazuje ve volnějších trvalkových záhonech. Tento druh se také vyskytuje v divočině v některých částech Evropy. Jeho nároky na péči jsou obecně minimální – potřebuje slunné až polostinné stanoviště a dobře propustnou půdu. Kvete obvykle v létě a jeho květy jsou atraktivní pro hmyz, zejména pro včely a motýly. Rozchodník velký bude poutavým doplňkem vaší zahrady, zejména pokud hledáte rostlinu s výraznými květy a odolnou povahou.

Jaké další skalničky se hodí k rozchodníku?

Pokud hledáte skalničky, které využijete spolu s rozchodníkem, jsou například netřesk, orlíček, lomikámen, ale také mateřídouška nebo levandule. Vytvořte s jejich pomocí skalku, která vám nabídne různorodé bohaté květy během léta a podzimu.

15.9.2023 11:00| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: zahradnictvi-flos.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist