Různé možnosti větrání ve sklenících

Větrání ve skleníku je důležité, neboť vysoká vlhkost vzduchu může být pro některé rostliny nebezpečná, zatímco pro jiné je prospěšná. Do každého skleníku musí mít přístup vzduch. Větrání ve skleníku je možné zajistit mnoha různými způsoby. Jaký a proč vybrat?
vetrani-ve-skleniku-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Výměna vzduchu v létě

Přívod vzduchu by měl být v každém skleníku regulovatelný, a to v první řadě pomocí větracích klapek. A jaký by měl být poměr otevřené větrané plochy k základní ploše skleníku? Měl by činit přinejmenším 18–24 %. Aby se v průběhu léta při vysokých teplotách a silném slunečním záření vyměnil dostatečný objem vzduchu, což znamená více než 170 m3/(m2h) a ve výsledku byl rozdíl teplot alespoň 3 °C, záleží také na aktuální rychlosti vzduchu.

Vlhkostí vzduchu se rozumí podíl vodních par ve vzduchu. Dána je právě teplotou okolního prostředí a větráním.

Jak zajistit kvalitní větrání ve skleníku?

Větrací klapky – již při nákupu skleníku je dobré se zaměřit na takové typy skleníků, které mají dostatečný počet klapek na obou stranách střechy. To je důležité kvůli tomu, aby se vždy dala otevřít klapka odvrácená od směru proudění větru.

Automatické otvírače oken – patří k nepostradatelným součástem skleníků. Zabraňují jejich přehřátí a zároveň zajišťují vhodným způsobem větrání. Pracují na principu oleje ve válci. Olej se roztáhne teplem a za pomoci jemné mechaniky vytlačí okno přes válec směrem ven či nahoru. Okno se otevře bez lidského zásahu a větrá se.

Boční ventilace – může být pojatá opravdu velkoryse, tak, že je možné otevřít všechna boční okénka. Má to však význam pouze v případě, kdy je možné okna také pevně zavřít. Jen při pevném dovření je skleník kvalitní a pěstování v něm má smysl.

Poloviční, takzvané stájové dveře – jsou dobrým řešením větrání navíc. Při zavření dolní poloviny zabrání dětem a domácím zvířatům vstupu do skleníku. Horní část dveří se dá otevřít samostatně. Pokud se obáváte, že by v zimě docházelo k energetickým ztrátám, můžete dveře na zimu opatřit styroporovou deskou.

Hřebenová ventilace – plocha ventilačních oken na střeše skleníku musí být dostatečně velká, má tvořit něco mezi 18 až 24 % základní skleníkové plochy.

Čtěte také:

Nucené větrání – bývá u nás nutné obvykle jen u fóliovníků. Ve sklenících slouží k nucenému větrání vnější ventilátory. Pokud je třeba použít ventilátor, vsaďte na kvalitní přístroj.

Jelikož teplý vzduch stoupá vzhůru, je důležité mít možnost odvádět teplý vzduch otvorem ve střeše a přivádět chladnější vzduch proudící v nižších polohách bočním větracím okénkem.

Na co si dát pozor

Pozor dávejte na rychlé proudění vzduchu ve skleníku v letním období. To může způsobit rychlé odpařování, v důsledku čehož mohou rostliny uvadat. Odpaří více vody, než kolik jsou schopny přijmout skrze kořeny. Navíc pak může dojít v oblasti kořenů k vyšší koncentraci solí, a to se projeví většinou nepříznivě, některé rostliny mohou i uhynout. Řešením je spíše mírnější proudění vzduchu a zajištění jeho vyšší vlhkosti.

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com   

4.8.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist