Růžové zahrady Lottum Gardens v Nizozemí

Nevelkou vesnici Lottum v provincii Limburg má za svůj domov pouze hrstka obyvatel a přesto patří k hlavním producentům růží. Nalezneme zde totiž jedno z předních sídel nizozemských školek zaměřujících se na pěstování růží. Díky příznivým podmínkám se v této oblasti daří produkci růží na jedničku.

Lottum – malé sídlo velké školkařské produkce růží

V obci Lottum, ale i v jejím okolí má každý dům svou předzahrádku, jejichž krásu můžete vnímat například ze sedla kola anebo při pěší prohlídce vesnice. Existuje tu dokonalá síť cyklotras, z nichž návštěvník může pozorovat městečko při některé z neopakovatelných projížděk.

A že je na co se dívat, o tom svědčí to, že právě oblast městečka Lottum a jeho okolí tvoří cca 70 % celkové nizozemské produkce růží. Pěstitelé královny květin z této oblasti hovoří až o milionech exemplářů vypěstovaných růží, o čemž záznamy potvrzují pravdivost těchto odhadů.

Sezonně atraktivní cestovatelský cíl

Atraktivita tohoto místa má pochopitelně vzhledem k vazbě na kvetoucí růže silně sezonní charakter. V Lottumu růže spatříte na otevřených polích v okolí obce, v krásných předzahrádkách plnících funkci veřejné zeleně anebo v okolí cyklotras, a proto se rozhodně vyplatí udělat si výlet do tohoto městečka právě v období květu růží.

Jejich sezonou je období konce června až do první poloviny srpna. Růže tu nejsou pochopitelně pouze k vidění, ale vzhledem ke školkařské tradici je možné si své vyhlídnuté odrůdy i zakoupit.

Necelých 5 km od Lottumu můžete navštívit také rozlehlý historický park a zámek Arcen. I tady se dá prožít neméně krásný den ve společnosti růží.

Rozárium De Rozenhof také stojí za zhlédnutí

Další turistickou atrakcí v miniaturním Lottumu je rozárium nesoucí jméno De Rozenhof. To je spravováno místní radnicí a slouží běžně jako výstavní plocha pro prezentaci růží místních pěstitelů. Zde se platí vstupné.

Růže tu sice nekoupíte, ale kromě jedinečného zážitku si odsud odnesete spoustu zajímavých fotografií anebo řadu pamětních předmětů a suvenýrů. Všechny pochopitelně souvisejí s růžemi, a to včetně knih a informačních brožur.

Nádherné oblouky růží plných odrůdy ‚Blush Rambler‘ vytvářejí slavnostní atmosféru. O nadšené návštěvníky tu nemají nouzi, neboť růže, o které je tu dobře pečováno, předvádějí opravdu jen to nejlepší. Jsou v dobré kondici a těší se plnému zdraví. Každý druh je opatřen jmenovkou, a tak se tu mohou vzdělávat jak laikové v oboru pěstování růží, tak i specialisté na růže a jejich odrůdy.

Růžový festival konaný v sudých letech

Vždy v sudých letech je tu k vidění také festival růží, který se koná o druhém srpnovém víkendu. Celou oblast vesnice a jejího okolí zaplaví tisíce řezaných růží a Lottum si v tuto chvíli oblékne na sebe svůj slavnostní růžový šat. I dekorace anebo nejrůznější modely tu vznikají z čeho jiného než právě z růží. Tisíce růžových aranžmá tu hýří tvary i barvami. Je to úžasná podívaná.

Vydáte-li se letos na toto fascinující místo, měli byste vědět, že sezona zde začíná na začátku května a uzavírá se s koncem října. Otevírací doba je v sezoně denně, a to od 10 do 17 hodin. Do vesnice Lottum je trasa z Prahy dlouhá necelých 800 km.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

18.1.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist