S kytičkou na Valentýna

Zásadním citem v životě lidském je láska, nevysvětlitelné „něco“ někde uvnitř nás. Tento jedinečný cit oslavujeme v den, který se začíná stávat tradicí i u nás, v den Svatého Valentýna. Každým rokem se u nás zabydluje o něco víc. Nádherné květiny zvolené jako dárek pro tuto příležitost mnohdy dokážou divy a sdělí tak víc, než naše vlastní slova.
shutterstock_699639550-1-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Kněz Valentýn přes císařův přísný zákaz tajně oddával zamilované páry. Byl přistižen a poté popraven. Jeho poslední vzkaz milé před smrtí končil slovy:“ Od tvého Valentýna“.  Proto si lidé posílají takzvané valentýnky právě při této příležitosti – svátku všech zamilovaných.

Srdce je i častý námět ztvárněný ve formě vypichovaných aranží, které mohou být stejně tak vhodným dárkem pro tuto slavnostní příležitost.  Pokud přijdete s tímto přáním do květinářství, jistě i to vám bude splněno, avšak musíte tak učinit s dostatečným předstihem. Speciální aranžovací hmoty k těmto účelům určené jsou již předpřipravené do nejrůznějších tvarů srdcí, dvojsrdcí, srdcí s výřezem atp.

Samozřejmě, že je možné nechat si uvázat v květinářství okázalou kytici na příklad v manžetě z listů. Stejně tak se mohou zamilovaní pánové ukázat s kyticí rudých růží, případně s nějakou exotickou vazbou.

Pokud si však nepotrpíte na okázalé kytice, bude se vám možná daleko více líbit malá rukodělná drobnost, kterou potěšíte osobu vašemu srdci blízkou. Stačí zakoupit vhodnou třeba i drobnější pokojovou rostlinu a vložit ji do červeného keramického obalu a do zeminy ke květině zapíchnout malé červené textilní srdíčko. Originality u dárkových kytic a kytiček docílíme přidáním ovoce, mašle, drobné keramiky kamínků anebo perliček.  Důležité je květy sladit s dekoracemi a hlavně mít na paměti, že méně je někdy více.

Květinový dárek nemusí být nijak náročný, stačí několik krásných kvítků třeba bramboříků anebo červené tulipány, které budou mít symbolický význam stejně jako rudé růže.

Pokud přece jen někteří budou váhat, zda svou květinou řeknou opravdu to pravé- zde je naše malá květomluva: konvalinka – mám tě ve svém srdci, lilie – jsi skromná a nevinná, bílá růže – mám čisté svědomí, zvonek – kdy tě zas uvidím, bílý karafiát – nenechávej mne v nejistotě, rudá růže – náležím už jenom tobě.

Květiny jsou jedněmi ze symbolů, které v tento den pomáhají sdělit našim milovaným ta tři kouzelná slůvka: Mám tě rád.  Nechme se okouzlit anebo sami obdarujme někoho v pravou chvíli květinou, která podtrhne slavnostní atmosféru okamžiku a umocní tak naše vzájemné city. Nejdůležitější je, darovat květiny od srdce.

Text: Zuzana Bohdalová

10.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist