S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.
titulka-1100x618.jpg Zdroj: unsplash.com

Výběr správného kusu, který bude splňovat vaše očekávání, vyžaduje čas, ale i některé přípravy na vaší zahradě. V nabídce je poměrně velké množství variant a může trvat, než se ve výběru zorientujete. Během zimních měsíců ovšem máte dostatek času rozmyslet si umístění, velikost, typ podkladu, kotvení a materiál, ze kterého budete mít skleník vyroben.

Čas i cena hrají pro vás

Asi nejdůležitější důvodem pro pořízení skleníku v zimním období, krom dostatku času pro výběr, je včasná příprava stanoviště pro budoucí pěstování rostlin. Půda v záhonech je po sezoně čerstvá a nakypřená, má tedy čas ,,si sednout“ a těsně před výsadbou rostlin ji už můžete jen doplnit do požadované výšky. Zároveň, až v průběhu podzimu a zimy půda promrzne a bude sníh, při následném příchodu teplejšího počasí se sníh začne rozpouštět a zeminu velmi dobře zvlhčí, což je před výsadbou výhodné. Již na konci února tak můžete do skleníku vysévat rané odrůdy ředkviček nebo mrkví.

V posledních letech mírnější zima a s tím spojené pozdější promrzání půdy se může hodit také pro stavbu základů pod skleník. Některé typy skleníků vyžadují ukotvení na betonovou vyzdívku, která by měla být v naprosté rovině, aby se konstrukce skleníku nezkroutila a neponičil se použitý materiál, tedy komůrkový polykarbonát nebo sklo. Během zimních měsíců máte na zhotovení základů více času a před samotným pořízením a montáží skleníku máte půlku úspěchu již za sebou.

Další velkou výhodou pořízení skleníku před nadcházející sezonou je pořizovací cena. Je vcelku běžné, že se před sezonou mírně zvyšují ceny a skleník by se vám mohl o několik stovek prodražit. Výrobci také nejsou tolik zatížení množstvím objednávek a je tedy pravděpodobné, že vámi vybraný skleník bude připraven a doručen v termínu, který se může v jarní sezoně prodloužit.

Výběr skleníku krok za krokem

Když už víte, jaké jsou výhody při pořízení skleníku v zimě, můžeme se podívat, podle čeho skleník vybrat.

1. Umístění skleníku – nejdůležitější faktor při výběru skleníku je právě stanoviště. Důležité je vybrat místo, kde je po většinu dne dostatečný přísun světla. Ideálně zvolte jižní stranu.

2. Materiál a tvar skleníku – k prosklení se používá buď polykarbonát nebo sklo. Pokud zvolíte skleník z polykarbonátu, můžete vybírat ze dvou tvarů, a to obloukový skleník nebo hranatý skleník. U skleníku ze skla lze zvolit pouze hranatý tvar. Oba materiály mají své klady a zápory. Více o nich se můžete dozvědět například v tomto článku.

3. Ukotvení skleníku – existují dvě základní varianty, a to ukotvení do země, nebo na betonovou vyzdívku.
a) Při ukotvení do země se zakopávají tzv. prodloužené profily, které jsou již součástí konstrukce skleníku. U hranatých skleníků jsou součástí balení kotevní sady nebo zemní vruty a je i možnost dokoupit kovovou základnu.
b) Pokud chcete skleník upevnit na betonovou vyzdívku, která může být vystavena například ze ztraceného bednění je dobré mít již tuto základnu připravenou. Na betonovou vyzdívku pak připevníte konstrukci pomocí úhelníkových profilů / vinglů, které nemusí být součástí balení a musí se dokoupit.

4. Výběr příslušenství – skleník si také můžete dovybavit různými dalšími vylepšeními. Velkým pomocníkem je automatický otvírač oken, který se při nárůstu teploty sám vysouvá a zajistí tak větrání skleníku a zabrání případnému přehřátí rostlin. Ne všechny skleníky ovšem tuto možnost nabízejí. Příslušenství skleníku je proto při výběru skleníku dobré zohlednit.

5. Montáž skleníku – ačkoliv se to nemusí zdát, zdánlivě stejné zahradní skleníky se mohou výrazně lišit v postupu a pracnosti montáže. Některé skleníky snadno smontujete během několika hodin, u jiných vám postavení zabere i několik dnů. Výraznou inovaci v tomto směru například přinášejí skleníky s již předmontovanými čely, které vám při sestavování ušetří spoustu času i starostí.

Výběr skleníku již během podzimních a zimních měsíců s sebou nese celou řadu výhod. Zahradní skleníky ale můžete bez obav pořizovat i kdykoliv jindy, v nabídce jsou po celý rok. Čím dříve ovšem s výběrem začnete, tím lépe budete na sezonu připravení.

20.12.2021 12:37| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist