Šáchor

sachor-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tato bahenní rostlina pochází z Madagaskaru, kde roste na březích řek. Rostlin rodu šáchor (Cyperus) je po světě roztroušeno na 600 druhů, hlavně v tropech a subtropech, ale i v našem mírném pásmu. V Čechách a na Moravě jsou původní tři druhy, všechny jsou bahenní a vyrážejí z mokrých břehů nebo z vypuštěného dna rybníků. Nejběžnější je šáchor hnědý (Cyperus fuscus). Vzácné a kriticky ohrožené jsou u nás šáchor žlutavý (Cyperus flavescens) a šáchor Micheliův neboli trojřadka Micheliova (Cyperus michelianus). Ve svém zahradním jezírku, lépe řečeno v jeho mokrém břehu, můžete s úspěchem pěstovat také například šáchor hlíznatý (Cyperus rotundus), miličkový (Cyperus eragrostis), klubkatý (Cyperus glomeratus) nebo jedlý (Cyperus esculentus).

Botanický název Cyperus
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Čeleď Šáchorovité
Pěstování Rostlina je celkem nejnáročnější, ale při péči je nezbytné přísně dodržovat jedno pravidlo: kořeny musí být vždy vlhké. Proto květináč musíme umístit do hluboké mističky nebo do kompletu s vodou. Kromě toho rostlina potřebuje hodně a často postřikovat. Cyperus úspěšně roste jak na jasném světle, tak i v polostínu. Nicméně od přímých slunečních paprsků je nutno ji chránit a v létě zakrývat. Přesazení rostliny je možné jednou ročně, a to na jaře.
Zajímavosti Díky jeho vzhledu je rostlina nazývána „deštník“. Jeden z druhů šáchoru je také rostlina, ze které staří Egypťané lisovali papyrové svitky, které používali jako my papír.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/sachor-pokojovka-ktera-roste-jako-z-vody.html
4.4.2012 4:00
Více o tématu: Šáchorovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist