Sbírejte vaječné skořápky, v zahradě je bohatě využijete

Vaječné skořápky jsou pro zahradu učiněný poklad. Využijte je jako hnojivo, ochranu proti slimáků, nebo výsevní nádoby… jen už je nikdy nevyhazujte do odpadkového koše!
shutterstock_396202948-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Slimáci se přes ně nedostanou

Rozpadlé nebo nadrcené vaječné skořápky působí jako účinná ochrana proti nájezdům slimáků.

Jakmile na vašich zeleninových záhonech začne rašit čerstvá zeleninka, zcela jistě přiláká slimáky a vy budete za zásobu vaječných skořápek vděční. Obsypejte jimi zeleninu, hlavně salát a špenát. Pro plže jsou ostré hrany skořápek těžkou překážkou, které se raději vyhnou, a tak svoji budoucí úrodu zachráníte snadno díky skořápkám.

Zklidní komáří bodnutí

Otravný hmyz nás nenechává během letní sezony v klidu. Zkuste se na něj tentokrát připravit předem. Vaječné skořápky nadrťte a vložte do menší zavařovací sklenice. Zalejte je jablečným octem a sklenici uzavřete. Nechejte roztok několik dní uležet. Získáte tak účinný a jednoduchý roztok k potírání míst svědících a otékajících po hmyzím bodnutí.

Skořápky se působením octa začnou rozpadat a vzniká tak octan vápenatý. Ten je přirozenou složkou všech krémů, které mají uklidňovat podrážděnou pokožku a zmenšovat otoky. Aby byl roztok účinný, neskladujte jej dále než měsíc, pak si udělejte nový a vložte jej opět do lednice.

Výsev do skořápek

Míváte na jaře problém s nedostatkem výsevních misek a nádob pro nadcházející vegetační sezonu? Pro některé druhy je přímo ideální výsev do půlených vaječných skořápek.

Půlky skořápek na dně proděravte, nasypte do nich výsevní substrát, vložte semínko rostliny, kterou chcete předpěstovat a vše uložte do papírového zásobníku na vejce. Nakonec jemně zalijte a co nevidět můžete očekávat rašící mladou rostlinku.

Ochrání rajčata před hnilobou

Vysazujete pravidelně na své zahradě rajčata? Pak byste měli vědět, že se doporučuje ještě před jejich výsadbou do jamky nasypat hrst drcených skořápek. Ty poslouží jako skvělý zdroj vápníku pro rostoucí rajčata, která tak nepostihne hniloba květů. Ta je přímým důsledkem nedostatku vápníku v půdě.

Trávníkové hnojivo

Jakmile nasbíráte dostatečné množství vaječných skořápek a důkladně je vysušíte, připravte z nich hnojivo pro váš trávník. Využijete ho zvlášť účinně tam, kde se v trávnících objevují mechy. Suché skořápky rozmixujte v mixéru. Nelekněte se, nebude to příliš vonět. Vzniklou drtí posypávejte trávník dle potřeby.

Přísada do kompostu

Jste zvyklí třídit odpad? Pak pro vás jistě nebude problém odkládat vaječné skořápky stranou a později je přidat do kompostu. Tam splní svou funkci jako vápenatá součást pestré hmoty, s níž později, po rozložení můžete prohnojit celou zahradu.

Navíc vaječné skořápky nemusí sloužit pouze jako hnojivo pro zahradní květiny, skvěle se uplatní i při přihnojováni vápnomilných pokojových rostlin. Promícháte-li je s použitou kávovou sedlinou a zamícháte alespoň do povrchu zeminy, bude hnojivo o dost vydatnější a účinnější.

Foto: Shutterstock.com 

11.1.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist