Schody v zahradě – věčné téma

Zahrada ve svahu se bez schodiště obejde jen těžko. Lze ho zbudovat z různých materiálů, vždy je ale třeba mít na paměti, že by měl odpovídat stylu zahrady.
shutterstock_3122138-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Schody jako členící prvek zahrady

Někteří z nás mají to štěstí, že jejich zahrady jsou rozsáhlé a členité, s takovými pozemky je radost pracovat, plánovat je po architektonické stránce i po stránce výsadbové. Schody jsou také skvělým dělícím prvkem zahradního prostoru a přinášejí do něj různorodost a zajímavý prvek.

S výstavbou schodů v zahradě je však třeba vzít to za správný konec. Jen schody, které dokonale ladí s okolním prostředím, jsou ty pravé schody do vaší zahrady.

Těžko budete ospravedlňovat betonové schody zvolené v zahradě v blízkosti lesa anebo zdůvodňovat finanční nenáročnost starých vyřazených pražců, které jste použili na schody, ačkoli je všeobecně známo, že jsou napuštěné velmi škodlivými chemikáliemi, které z nich prostupují do okolí.

Volba materiálu dle prostředí

Schody v zahradách se nejčastěji budují z kamene, ale také z cihel, dřeva nebo litého betonu či z betonových desek. Stejně jako u materiálů použitých v zahradě ke zbudování cest a chodníků, platí u schodů totéž: povrch nesmí být hladký a kluzký, musí udržovat mírný spád rovných ploch. Jen tak se voda nebude držet na jednotlivých schodech.

Pokud hodláme použít ke stavbě zahradního schodiště dřevo, musíme jej nejdříve důkladně impregnovat.

Proporcionální výpočty

Pro pohodlnou chůzi po schodech je velmi důležité určit správné rozměry stupňů a proporce schodiště. Pro dobrou schůdnost je nutné dodržovat zásadu: výška jednotlivých schodišťových stupňů má být 12 – 15 cm. Dvojnásobná výška stupně + šířka stupně = délka lidského kroku, která činí 64 cm.

Pečlivost při práci znamená bezpečí při užívání

Stavbu schodiště je třeba provádět a posléze i prověřit velmi pečlivě, zajistíme si tím nejen jeho trvanlivost, ale také bezpečí při jeho používání. V zahradě je třeba počítat s různými vlivy počasí, s námrazou, sněhem, ledem, vodou v případě deště a také s enormním vysycháním v době letních veder na silně exponovaných místech.

 

31.1.2022 6:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist