Seriál péče o půdu – Jak půdu efektivně zpracovat

Kvalita půdy se neodvíjí pouze od toho, jaká hnojiva jí dodáme, ale velkou měrou se na ní odráží také způsoby zpracování. Podívejme se pod pokličku běžných i méně používaných metod. Víte, co udělat pro půdu, abyste ji nemuseli dokonce vůbec rýt?
lehkou-pudu-staci-jen-povrchove-nakyprit-a-uhrabat-hrabemi-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: Lucie Peukertová

O péči o půdu se vedou mezi zahradníky spory. Záleží totiž na úhlu pohledu. Zatímco jedna skupina se hlásí k tradičnímu zpracování pomocí rytí a obracení, ta druhá se zase přiklání k metodám speciální péče, díky které je půda kyprá, takže vlastně ani žádné rytí nepotřebuje. Typ zpracování půdy se do značné míry liší také tím, jak je půda kvalitní, kolik obsahuje jílu nebo písku, zda je „živá“ nebo částečně degradovaná. Jakou metodu zvolit a čím si usnadnit práci?

Tradiční metody pomocí orby a rytí

Tento způsob péče o půdu zřejmě čeká každého, kdo přeměňuje travnatou plochu na pole nebo užitkové záhony. Orba nebo zrytí půdy je počáteční metodou, jak přeměnit typ plochy na zahradě. Někteří u ní ovšem zůstávají celou dobu, protože se při ní dají do půdy zapracovat různé hmoty pro zúrodnění, mezi které počítáme kompost nebo hnůj.

Na orbě není nic špatného, jen ji někdy provádíme zcela zbytečně, zvláště pokud je půda kyprá a lehká. Zamyslete se, jestli je opravdu nutná, při otáčení vrstev půdy totiž dochází k narušení půdního života, pokud se navíc provádí v nevhodný termín, například tedy v předjaří, kdy jsou ještě některé vrstvy půdy zmrzlé, dochází k otočení zmrzlé půdy do podloží, čímž se půdní procesy značně naruší.

V případě lehké a živné půdy postačí pouze povrchové nakypření pomocí rotavátoru nebo v případě menšího záhonu s využitím rycích vidlí, kdy hroty nezarýpáváme celé, ale jen jimi půdu povrchově narušujeme.

Permakulturní přístup

Orba a rytí bývají na permakulturních zahradách spíše počáteční metodou, kdy těžkou a neúrodnou půdu měníme na půdu lehkou a bohatou na organické látky. Přeměna není chvilkovou záležitostí, zvláště pokud se jedná o půdu ve stupni degradace. Může se tedy jednat i o pět či více let.  Pokud si ale chcete ušetřit práci do budoucna, není nic lepšího než do prvních let investovat náročnou fyzickou práci nebo si pomozte technikou.

Do těžké jílovité půdy, ve které nic neroste, přidejte velké množství křemičitého písku, který půdu odlehčí. Bude lépe propustná pro vodu a vzduch, obě složky jsou při zúrodnění velice důležité. Kromě toho se do půdy zapracuje velké množství kompostu nebo hnoje, ideálně kravského nebo koňského. V průběhu roku lze libovolně vysévat zelené hnojení, což jsou rostliny prospěšné v mnoha ohledech.

Pro odlehčení je důležitý nejen zmiňovaný křemičitý písek, ale také organická hmota. Právě ta slouží jako zdroj obživy pro půdní mikroorganismy, které mění tuto složku na sloučeniny přijatelné pro rostliny. Během přeměny půdy lze začít již s pěstování různých druhů zeleniny. Ty ale sázejte ideálně do druhově pestré polykultury, která nebude půdu nadměrně a jednostranně zatěžovat.

Věděli jste, že…

  • půdu do značné hloubky nakypří i kořeny rostlin, proto na plochu sázejte i druhy hlubokokořenící, které odvedou práci za vás
  • ze skupiny zeleného hnojení volte i druhy jetelovin, které na svých kořenových hlízkách „ubytovávají“ hlízkové bakterie. Tyto organismy dokáží přeměnit vzdušný dusík na sloučeniny přijatelné pro rostliny
  • víte, jak poznáte degradovanou půdu? Zvláště podle její struktury, nevytváří totiž shluky v podobě agregátů, ale má naopak prachovitou strukturu a na povrchu se tvoří pro vodu a vzduch nepropustná krusta

 

15.5.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist