Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor

Stromy dodají zahradě atmosféru, jakou nic jiného nedokáže. Na jaře potěší krásnými květy a ovocné druhy nás za péči odmění jedlými plody. Jaké druhy se na vaši zahradu hodí a kam je vysadit, aby dělaly jen radost?
shutterstock_136458284-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Shutterstock

To že stromy do zahrady jednoznačně patří, není jistě nutné ještě zdůrazňovat, přesto se stále častěji setkáváme s trendem se stromů pro jistotu vzdávat a nahrazujeme je keři, které ovšem takový efekt nikdy nevytvoří. Není nutné se stromů vzdávat ani v malé městské zahradě, jen je třeba zvolit méně vzrůstný kultivar a správné místo výsadby, aby nebyla dřevina trnem v oku našemu sousedovi.

Funkce stromů v zahradě

Důvodů pro výsadbu stromů existuje celá řada. V první řadě plní tyto rostliny funkci estetickou a ekologickou. Do jejich korun se ukrývá ptactvo a všeobecně jsou tyto rostliny užitečné i pro různé druhy hmyzu. I sám člověk se v jejich blízkosti cítí tak nějak více v bezpečí a rád se jimi obklopuje.

Další funkce je nesporná, rostliny fungují jako producenti kyslíku, což je obzvláště cenná dovednost v městském prostředí. Jistě víte, že se pod strom také rádi schováte během léta, každá koruna, a to dokonce i ta malá, vytváří stín. Ten tedy v případě solitérní dřeviny není stabilní, ale toulavý a strom díky němu funguje jako zelený slunečník.

Pokud vaši zahradu obklopují vyšší budovy, jsou stromy leckdy i jedinou možností, jak si zajistit alespoň trochu soukromí, které v tomto případě nezabezpečí ani živé ploty. Některé stromy poskytují léčivé listy, květy i plody a tím pádem je můžeme označit za jedlé nebo dokonce léčivé společníky na své zahradě. Výhod použití stromů v kompozici je opravdu mnoho, ale je třeba brát při jejich výběru na zřetel hned několik aspektů.

Co musíme zohlednit při výběru stromu na zahradu?

  • Nejsme my nebo naši sousedé alergici? Pokud ano, rovnou se vyhněte silných alergenů v podobě bříz či topolů.
  • Mám na zahradě dostatek místa? Pokud ne, nevolte stromy širokokorunné. Řezem byste jejich růst sice ovlivnili, ale strom byste de facto zmrzačili, protože byste hrubě zasáhli do jeho přirozeného habitu. Do malých zahrad se raději spolehněte na stromy malokorunné, což jsou většinou keřovité formy roubované na kmínek. U nich se určitě nemusíte bát, že vám doslova přerostou přes hlavu.
  • Můžu si dovolit vysadit strom na hranici pozemku? Častá praxe, která nepřináší moc dobré sousedské vztahy. Představte si, že chcete po obvodu pozemku založit například zeleninový záhon, který potřebuje dostatek světla a na který by měl pokud možno i rovnoměrně dopadat déšť a ze sousedního pozemku by k vám zasahovaly větve stromů a samozřejmě také kořeny, které by čerpaly vodu a živiny z vašeho záhonu. Jistě by se vám to nelíbilo. Všeobecně platí, že bychom ke hranici pozemku neměli sázet nic, co by mohlo zasahovat na sousední pozemek. Soused by vás dokonce mohl vyzvat k odstranění dřeviny, která poškozuje jeho majetek.
  • Mám dát přednost ovocným nebo okrasným stromům? Na tuto otázku si odpovězte sami. Ovocné stromy opět zažívají zlatou éru, máte ale možnost zpracovat všechno ovoce? Okrasnými dřevinami nic nezkazíte, pokud se tedy nejedná o alergeny.
  • Zvládnu shrabat všechno spadané listí na podzim? Z většího množství stromů bude nadílka spadaného listí bohatá. Mnohem lépe se uklízí listí větších rozměrů, které spadne najednou. Některé drobnolisté dřeviny opadávají pozvolna, takže je třeba listí uklízet po dobu i několika týdnů.

 

26.4.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist