Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Bioswale je u nás stále ještě poměrně neznámým pojmem. Pojďte se s ním seznámit. Jde totiž o zajímavé řešení pro odtékající povrchovou vodu. Hodí se nejen do měst, ale i na soukromé pozemky. A má celou řadu pozitiv.
depositphotos_593961792_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Bioswale je u nás stále neznámý

Bioswale – co to je?

Bioswale jsou esteticky příjemnou alternativou k betonovým žlabům a dešťovým kanalizacím, které využívají nízko položené oblasti nebo žlaby s vegetací, jež využívají rostlinné materiály a speciální půdní směsi k úpravě, absorbování a odvádění dešťové vody. Bioswale se podobají dešťovým zahradám, ale jsou navrženy tak, aby zachycovaly mnohem více odtoku pocházející z větších oblastí nepropustných povrchů, jakými jsou ulice nebo třeba parkoviště.

Tvoří je také i mnohem komplikovanější konstrukční prvky, jako jsou vrstvy umělé zeminy a štěrku, děrované potrubí pro spodní odvodnění a přepadové konstrukce. Ty pomáhají zvládnout odtok z větších bouří. Podobně jako se v deštných zahradách využívají původní rostliny, tak je tomu stejně i zde. Je to proto, že pomáhají absorbovat více vody a zabraňují erozi. Mohou být účinné v jakékoliv oblasti, protože mohou být přizpůsobeny konkrétnímu místu. Mohou být navrženy tak, aby přenesly jakoukoliv velikost bouře, ale nejúčinnější jsou při častých malých deštích.

Jaké jsou výhody Bioswale?

Díky Bioswale zkrášlíte své okolí. Pomůžete tím chránit toky před znečištěním a snížením hladiny podzemní vody. Snížíte riziko záplav a problémů s odvodněním. Proces infiltrace, který zadržuje odtok dešťové vody, snižuje usazeniny, zákal, těžké kovy a zatížení znečišťujícími látkami. To zase vede k dalším ekonomickým, veřejným a sociálním přínosům, díky nižším nákladům na úpravu vody a zdravějším přírodním oblastem pro rekreační účely. No a v neposlední řadě poskytnete stanoviště pro opylovače a ptáky a zlepšíte tím i kvalitu vzduchu v prostředí.

Představuje zmírnění nebezpečí

Bioswale jsou schopny absorbovat odtok z malých dešťových událostí a zpracovat větší množství odtoku, který která je pak směrován do většího systému hospodaření s dešťovou vodou. Na druhé straně také snižuje celkový objem odtoku a průtok, který je přijímán větším systémem dešťové vody.

Kam bioswale umístit?

Bioswale jsou typicky lineární povahy a mají tendenci být parabolické, lichoběžníkové nebo ve tvaru V. Z tohoto důvodu fungují bioswale nejlépe, když jsou instalovány na parkovištích, podél silnic a chodníků nebo jako doplněk k přirozeným nebo stávajícím drenážním swasům. Mohou být však postaveny na jakémkoliv místě za předpokladu, že je zde mírný sklon ne větší než 5 %. Bioswale nejsou vhodné v oblastech se strmými nebo nestabilními svahy kvůli riziku eroze. Těžká, hustá vegetace poskytuje nejúčinnější filtraci, takže původní rostliny jsou vhodnou volbou. Pro zvýšení skladovací kapacity mohou být pod kanál přidány propustné materiály (jako třeba štěrk).

Údržba bioswale

Bioswale nevyžadují nějakou komplikovanou údržbu. Aby bylo zajištěno, že bude bioswale bude i nadále efektivně fungovat, musí být pravidelně kontrolována, aby bylo zajištěno, že kanál je dostatečně vegetován (bez zasahování dřevinami) a že zde nejsou žádné překážky (úlomky nebo sedimentace). Kontroly by měly být prováděny každoročně a po každé větší bouřce na holou půdu, erozi, sedimenty a nečistoty.

Nahromadění sedimentu pak vyžaduje pravidelné odstraňování, v opačném případě může být nakonec potřeba vrátit se na původní úroveň místa, aby se obnovil správný tok. Je třeba rovněž dbát na to, aby vegetace nebyla posekána pod návrhovou hloubku toku. Řádná údržba pak zajistí, že bioswale bude správně fungovat a zabrání zahlcení a přerůstání, které by mohlo mít za následek negativní vnímání oblasti veřejností.

18.8.2023 2:48| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bothellwa.com, nrcsolutions.org, urbangreenbluegrids.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist