Sezóna begónií trvá po celý rok

Jsou rostliny, které vyžadují určitou pravidelnou péči, ale za tu se nám pak odvděčí krásou svých tvarů a nádherou květů. Za tu péči jistě stojí, neboť mohou zkrášlit naše příbytky takřka celoročně a dělat nám radost i ve dnech, kdy toho venku už mnoho nekvete. Begónie k takovým rozhodně patří.
begonia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Převislé begonie dělají v sezóně okrasu na našich balkonech, ať už v truhlících nebo přenosných nádobách, begonie královská je překrásná pokojová květina s velkými široce oválnými listy s nápadnou kresbou, girlandové begonie můžeme pěstovat také v závěsných nádobách, zkrátka je z čeho vybírat a po celou sezónu je z čeho se těšit.

Celý rod Begonia čítá okolo 750 druhů vesměs pocházejících z tropických a subtropických částí světa. Rodičovské původní druhy jdou doma v oblasti And, přezimují jako hlízy. Dnešní sortiment begónií je opravdu bohatý. Begonie dělíme na vzpřímené, polopřevislé a silně převislé, například girlandové. Ty jsou zvlášť působivé, neboť jejich dlouhé, dolů visící výhony s úzkými drobnými listy jsou doslova obaleny až 10 cm velkými květy, které jsou poloplné a vypadají doslova jako by byly z porcelánu.

Begonie královské (Begonia rex) jsou velmi oblíbené jako pokojové rostliny. Mají nádherně zabarvené listy, které jsou buď lesklé, nebo matné a vždy mají velmi nápadnou červenou, zelenou a stříbřitou kresbu. Jejich původní druhy pocházejí z Assamu v severovýchodní Indii. Ty se však dnes již nepěstují. Tento druh byl objeven v roce 1857. Rostliny, které pěstujeme dnes, jsou hybridy, které jsou v kultuře hlavně pro své nápadné listy, nikoli pro květy, které nejsou nijak zvláštní ani nápadné. Begonie královské dosahují výšky okolo 30 cm, ale mohou být široké až 90 cm.

 

Jako substrát je dobré pro begonie použít dobrou univerzální zeminu. Budete-li důsledně odstraňovat odkvetlé květy, zabráníte tím vzniku plísně šedé na květech. V důsledku dlouhotrvajících dešťů bývají hlíznaté begonie napadány padlím a plísní. Stejný problém mívají i v období pozdního podzimu. Jako skvělá prevence proti těmto chorobám se osvědčilo pěstování begonií na místech chráněných před deštěm a volba vzdušného stanoviště. V případě napadení listů je nutné je okamžitě odstranit.

Begonie královské pěstované jako pokojové rostliny vyžadují optimální teplotu v létě mezi 18 až 21°C a v zimě pak okolo 15°C. V létě jim prospívá dostatek vláhy a častější rosení listů mlhovkou. Přes vegetační období je přihnojujeme vždy jednou za 2 týdny plným hnojivem. V zimě se spokojí se zálivkou výrazně omezenou. Nikdy je však nezaléváme tvrdou vodou, neboť na tu jsou rostliny citlivé.

V květinářstvích dnes již zakoupíte begonie prakticky celoročně.

Text: Zuzana Bohdalová

6.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist