Síla mšic je v jejich množství. S těmito zaručenými přírodními prostředky se jich zbavíte

Sezona mšic je tady a je pravděpodobné, že se s tímto nepříjemným hmyzem setkáte i na vaší zahradě. Nejlepší obranou je jejich včasná likvidace, ještě než se rozmnoží. Poradíme, jak poznat, že na vaší zahradě řádí právě mšice i jak na ně!
msice-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Tento malý hmyz s měkkým tělem se živí vysáváním tekutin z rostlin. Ve velkém množství mohou mšice napadené rostliny výrazně oslabit a poškodit květy a plody. Mšice se rychle množí, proto je důležité, dostat je pod kontrolu dříve, než se začnou rozmnožovat. Během jediné sezony se totiž narodí hned několik generací.

Jak poznáte, že máte na zahradě mšice?

Mšice jsou velmi drobní, často pouhým okem téměř neviditelní broučci. Různé druhy mají různé barvy – bílou, černou, hnědou, šedou, zelenou, žlutou nebo dokonce růžovou. Některé mohou mít voskový povlak.

Dospělci jsou obvykle bezkřídlí, ale u většiny druhů se při přemnožení vyvine okřídlená forma, která jim umožní při nedostatku potravy přesídlit na jiné rostliny, kde se budou nerušeně množit a zakládat nové kolonie.

Mšice se obvykle živí širokou škálou rostlin, některé druhy se ale specializují pouze na určitý druh. Mezi ně patří například mšice fazolová, mšice zelná, mšice bramborová, mšice broskvoňová, mšice melounová a další.

Jak vypadá poškození mšicemi?

Nymfy a dospělí jedinci se živí rostlinnými šťávami, napadají listy, stonky, pupeny, květy, plody nebo kořeny, v závislosti na druhu.

Hledejte deformované, zkroucené, zakrnělé nebo žloutnoucí listy. Nezapomeňte zkontrolovat spodní stranu listů, kde se mšice rády ukrývají.

Pokud jsou listy nebo stonky pokryty lepkavou hmotou, je to známka toho, že mšice sály mízu. Tato „medovice“, cukernatá tekutina, kterou hmyz produkuje jako odpad, může přilákat další hmyz, například mravence, kteří tuto látku sbírají jako potravu. To je také důvod, proč si mravenci mšice prakticky pěstují na „farmách“.

Mšice mohou přenášet mezi rostlinami viry a také přitahují další hmyz, který se jimi živí, například berušky.

Účinné přírodní metody, které mšice zničí

Rebarbora

Rebarbora najde využití nejen v kuchyni. Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům. Spolehlivě zahubí nejen mšice, ale i housenky.

Tabák

Nikotin a další látky obsažené v tabáku jsou pro mšice toxické. Použít můžete větší počet nedopalků či celé cigarety. S tím má skvělé výsledky Petr Tichý, specialita na zahradu: „Nedopalky nebo cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Poté je pečivě přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu, aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače. Postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte.“

Čtěte také:

Česnek

Česnekový výluh mšice spolehlivě odpudí. Je proto při opakované aplikaci vhodný i jako prevence. Dva stroužky česneku rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň 6 hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin.

Rajčatové listy

Alkaloidy obsažené v rajčatových listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Po scezení aplikujte postřikovačem na postižené rostliny.

Mýdlová voda

Postup, který ověřily už naše babičky. Rozpusťte mýdlové vločky ve vodě a aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Účinnost ještě zvýšíte, když necháte v mýdlové vodě louhovat cayenský pepř.

Přírodní postřiky

Na mšice existuje i mnoho postřiků. Na zahrádce byste měli dát přednost těm přírodním, které nezatíží vaše výpěstky zbytečnými rezidui. Lepší je používat šetrnější přípravek a postřik raději zopakovat.

Při aplikaci je důležité rostliny důkladně postříkat i na rubu listů, kde se škodlivý hmyz nejčastěji ukrývá, a ošetření provádět časně ráno nebo večer.

A jak bojujete se mšicemi na zahradě vy? Máte nějaký osvědčený prostředek? Podělte se o něj s námi v diskuzi.

Text: Eva Nová, foto: shutterstock.com

27.7.2022 7:00| autor: Eva Nová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist