Šišky jako skvělý materiál pro vánoční dekorace

Šišky známe všichni. Mají různý tvar, velikost a jejich barva se také proměňuje. Nejsou to však plody, jak se většina z nás domnívá, ale zdřevnatělé květenství. Dají se z nich vyrábět doslova okouzlující dekorace, hlavně vánoční. Obvykle se jedná o jednoduché postupy, podle nichž si dekoraci ze šišek může vyrobit každý podle jednoduchého návodu nebo vlastní fantazie.
shutterstock_1539295154-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

K dekoracím, a zvláště k těm vánočním, se nejvíce využívají šišky smrkové s dřevnatou až rustikálně hrubou texturou, ale také šišky modřínové, které jsou mnohem menší, nebo šišky z borovic. Šišky borovicové ať už z borovice přímořské (Pinus pinaster), nebo borovice vejmutovky (Pinus strobus), či z borovice černé (Pinus nigra) jsou velmi efektním doplňkem vánočních girland, adventních věnců nebo věnců zavěšovaných na vstupní dveře. Využít se ovšem nedají šišky jedlové, které se během zralosti rozpadnou. Šišky jsou tedy nerozlučně spojené s floristikou vánočního období.

Jak připravit šišky pro aranžování

Jednou z obvyklých technik pro vánoční floristiku je technika vypichování. Pro tuto techniku si předem připevníme šišky na drát. Drátování šišek je jednoduchá metoda, pomocí které snadno zapichujeme šišky buďto do hotových dekorací jako přízdobu, nebo dekorace můžeme vytvářet přímo ze šišek samotných a dozdobit je pak živými květy nebo mašlemi či jinou přízdobou.

Šišky ale můžeme navazovat i na jemný aranžovací drátek a vytvářet z nich celé řetězy nebo girlandy. Používáme-li pro zapichování šišek aranžovací hmotu, vždy volíme šedou. Jedná se o hmotu vhodnou pro sušené rostliny.

Jak vytvořit homolovitý stromek ze šišek

Vytvořit homolovitý stromek ze šišek je snadnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Není totiž třeba drátkovat každou šišku zvlášť, ale postačí nasbírat dostatečné množství borových šišek nejlépe stejné velikosti, dostatečně rozvitých a ty navázat na ohebný aranžovací drátek tak, jako bychom dělali řetěz na stromek.

Navázané šišky budeme obmotávat buďto na homolovitý tvar z polystyrenu potažený mechem, nebo na tři tuhé dráty, například stavební roxory, které jsme v horní části propojili svařením nebo svázáním.

Šišky na řetězu začneme obmotávat shora směrem dolů a upravovat je tak, aby šly všechny stejným směrem, to je špičkou ven. Jakmile nám dojde jeden řetěz ze šišek, navážeme si další a pokračujeme od konce prvního řetězu dále v obmotávání.

Jak si udělat věnec ze smrkových šišek

Navažte pomocí vázacího drátu do řady stejně veliké smrkové šišky (Picea abies). Podél horních a také podél dolních okrajů šišek natáhněte dva dlouhé dráty. Při každém navázání šišky dráty zakruťte a stejným způsobem pokračujte až do požadované délky řetězu.

Šiškovým řetězem obmotejte vhodnou nádobu a do nádoby vložte například libavku (Gaultheria). Mezi větvičky rostliny zapíchněte sem tam malé červené jablíčko na špejli a navázané červené vánoční ozdoby na drátě. Nakonec vše dozdobte drobnými větvičkami například z břízy.

Několik postřehů závěrem

  • Šišky můžete i barvit, půlit nebo dělit na jednotlivé kousky (šupiny) a z nich pak slepovat různé hvězdičky, květinky na podklad z kartonového papíru.
  • Celé šišky získají velmi zajímavý efekt ojínění, pokud je budete namáčet do roztaveného vosku bílé barvy a pak je necháte stranou důkladně ztuhnout.
  • Šišky můžete také zkusit bělit v bělidle. Přitom ale vždy používejte ochranné pomůcky.
  • Nebuďte překvapeni, pokud šišky z borovice použijete do exteriérového aranžmá, mohou se ve vlhku a chladu opět stáhnout do sebe a změnit tvar.
13.12.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist