Skalničky kvetoucí na jaře – znáte je?

Každý, kdo má na své zahradě skalku, dobře ví, že rozkvetlá skalka je přímo přehlídkou jarní krásy. Je-li jí věnována dostatečná péče a je-li zajímavě osázená, zaslouží se i na malé ploše doslova o veliký zážitek.
shutterstock_77361037-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Skalka sice stojí trochu více námahy, času i úsilí, ale toto úsilí se vždy vyplatí. A právě v jarním období, kdy bývají skalky nejkrásnější, nám mohou být zdrojem mnohého potěšení. Kromě krásy barev a struktur jednotlivých kvítků a celých rostlinných skupin můžeme na skalkách pozorovat hemžení miniaturního hmyzu, opylovačů, jimž přicházejí tyto kvítky zvláště vhod.

Inspiraci hledejte v přírodě

Podíváme-li se na skalky, jako na zahradní prvky, jsou to kouzelná místa, jejichž idea vznikla již velmi dávno, a to ve starověké Číně. Základem každé skalky je kámen. Ideálně by to měly být kameny z jednoho druhu horniny, ale různě tvarované a různě velké.

Příliš vhodné nejsou ani čerstvě nalámané kameny z lomu, chce to spíš vybírat mezi staršími, omšelými kusy, a hledat někde v blízkých lesních potocích a podobně. Rozhodně bude skalka z nich vytvořená vypadat výrazně lépe, než kdybyste na její zbudování použili jen drobnou suť.

Rostliny v hlavní roli

Ale ani kameny samotné ještě neznamenají, že je skalka hotová, chce to ještě to hlavní, a tím jsou alpinky, rostliny vhodné k osazování do sušších kamenitých míst, kde je díky dobré drenáži dostatečně odváděna voda a rostliny mají vhodné podmínky ke svému růstu. A pokud máte ještě to štěstí, že přes váš pozemek protéká voda, rozhodně toho využijte a snažte se potůček nebo malé jezírko zakomponovat do skalky. Voda oživí nejen kámen ale i celou zahradu.

Jarní skalničky

A jak jsme již konstatovali, bez květin by nebylo té krásy na kamenitém podloží. Zaměříme se tedy na skalničky, které právě z jara vídáme nejčastěji kvést nejen na našich skalkách, ale často i ve volné přírodě. Na skalkách se střetávají rostliny původem z nejrůznějších koutů světa. Většinou však pocházejí z horských podmínek, ale můžeme se zde často setkat i s mokřadními rostlinami a rostlinami z bažin, vřesovišť či lesů.

Čtěte také:

Na jaře na skalkách kvetou hlavně tařice (Alyssum saxatile, A. montanum) ve žlutých barvách, tařičky (Aubrieta deltoidea) růžová a fialová, dále lomikámeny (Saxifraga caespitosa, S. purpurea) v barvě růžové a červené, huseníky (Arabis albida)v bílé barvě. Jako první se objevují krásné sluníčkovité květy hlaváčků jarních (Adonis vernalis). Krásně modrou barvu květů zastupují vzácnější druhy na skalkách: hořce bezlodyžné (Gentiana acaulis) a také rozrazily (Veronica rupestris). V nádherně růžové nebo čistě bílé barvě vídáme na jarních skalkách kvetoucí trávničky (Armeria maritima). Zapomenout však nesmíme ani na různé druhy a barvy hvozdíků (Dianthus caesius a D. plumarius), první bíle a druhý karmínově kvetoucí. Existuje jich však také velké množství v různých odstínech růžové barvy, některé z nich nádherně voní.

Máte-li zahradu jen malou anebo žádnou, zkuste si vytvořit skalku třeba jen v květináči anebo zasaďte několik skalniček do spár u zahradního schodiště, i tak se můžete těšit z krásy skalkových rostlin kvetoucích na jaře a nejen tehdy.

 

29.3.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist