Skalničky pro polostinná místa

Vhodnou dobou pro zakládání skalek a miniskalek není jen jaro a podzim, ale i celé léto. Právě v létě, v době dovolených máme více času nejen na sebe, ale i na svou zahradu. A tak dobu dovolených a prázdnin můžeme využít i k založení skalky. Skalničky i zakrslé dřeviny jsou předpěstovány v kontejnerech a květináčích, je tedy možné přesazovat je po celé vegetační období.

Sortiment skalniček je natolik bohatý, že pro každý druh skalky, ať je zbudována v polostínu, nebo na plném slunci, můžeme vybírat z dostatečného množství rostlin. My vám dnes představíme několik velmi půvabných druhů vhodných pro polostinná místa.

Zvonek gargánský (Campanula garganica)

Všem, kteří mají v oblibě modře kvetoucí skalničky, se bude líbit cca 10 cm vysoký druh s něžnými hvězdicovitými modrofialovými květy. Tento druh kvete od května do srpna. Právě pro dlouhé kvetení si získal velkou oblibu u skalničkářů. Stejně dobře prospívá v lehkém polostínu i na slunci.

Levisie květnatá (Lewisia cotyledon)

Tato půvabná skalnička vyžaduje o něco větší pěstitelské zkušenosti. Její masité tmavě zelené listy tvoří půvabnou růžici. V květnu až červnu se v jejich středech objevují kvetoucí stvoly s bílými květy s růžovými proužky. Včetně květu dosahuje výška rostlin okolo 20 cm. Tyto půvabné rostliny prospívají nejvíce ve spárách mezi kameny odkloněných od slunce. V zimním období však vyžadují specifickou péči.

Ramondie pyrenejská (Ramonda myconi)

Jedná se o poměrně vzácnou a zároveň pozoruhodnou skalničku dorůstající do výšky okolo 10 cm. Její tmavě zelené listy jsou na spodních stranách chlupaté a dohromady vytvářejí půvabné růžice. Rozkvétá v červnu až červenci tmavě modrofialovými květy. Ty jsou velmi podobné květům dobře známých afrických fialek. Rostliny se vysazují do svislých spár mezi kameny orientovaných k severu nebo k východu. Vyhovují jim místa s odklonem od slunce, ne však plné zastínění.

Dřípatka horská (Soldanella Montana)

Tento druh dřípatky patří k velmi vděčným rostlinám. Má tmavě zelené okrouhlé listy rozložené při zemi. Kvete od března do dubna. Její květy jsou něžné třepenité a mají modrofialovou barvu. V době květu je výška rostliny mezi 12 až 15 cm. Maximálně jí vyhovují vlhčí od slunce odkloněná stanoviště.

Řeřuška alpská (Hutchinsia alpina)

5–8 cm vysoká polštářovitě se rozrůstající skalnička se svěže zelenými listy snáší stejně dobře slunná i polostinná stanoviště. V květnu až červnu kvete velmi bohatě drobnými bílými kvítky.

Šalvěj pyrenejská (Horminum pyrenaicum)

Naprosto nenáročný druh šalvěje, který dosahuje výšky mezi 15–20 cm se pěstuje mezi kameny ve spárách. Její květy jsou modrofialové, sestavené v bezlistém klasu a rozkvétají v květnu až červnu.

Do polostinných až stinných míst na skalkách se hodí i mnohé druhy kapradin, zvláště ty nižší. Vybírat můžete například mezi kyvorem lékařským (Ceterach officinarum) s krásně tvarovanými sytě zelenými listy nebo žebrovicí různolistou (Blechnum spicant). Kromě zastínění jim vyhovuje vlhká kyprá půda.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com     

26.7.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist