Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.
shutterstock_302651522-1-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Jaké jsou podmínky:

  • ve skleníku

Skleník nám díky sklu nebo polykarbonátovým materiálům nabídne teplejší a sušší podmínky. Sklo také navíc nepropouští téměř žádné UV paprsky. Jeho klima je vhodné například pro pěstování okurek nebo rajčat. Lze ho však také použít i pro přezimování některých druhů subtropických nebo středomořských rostlin.

  • ve fóliovníku

Fólie propouští méně slunečního světla včetně UV paprsků. Klima ve fóliovníku je teplejší, ale vlhčí. Není tak dobré pro plodiny, které trpí na houbové choroby. Fóliovníky se hodí pro pěstování paprik nebo některých druhů okurek. Naopak není fóliovník vhodný pro pěstování subtropických nebo středomořských rostlin. Stejně tak v něm nelze v zimě pěstovat zeleninu ani jiné rostliny, protože díky fólii není schopný dobře udržet a akumulovat teplo.

  • v pařeništi

V pařeništi se při správném založení dosahuje vyšších teplot a také vlhčího prostředí. O tom mimo jiné vypovídá také jeho název. Lze v něm dobře předpěstovat sadbu nebo urychlit růst konkrétních druhů zeleniny jako například salátu nebo ředkviček. Zde je však nutnou podmínkou pařeniště dobře založit, jinak v něm potřebné klima nevznikne nebo nebude dobře fungovat.

Co  je lepší pro zeleninu?

Jistě budete při rozhodování slýchávat i pojem UV záření. Obecně platí, že sklo UV paprsky propouští velmi špatně a fólie ho naopak propustí velmi dobře. Otázkou jsou pak různé polykarbonátové materiály. Zde záleží hlavně na tom, zda výrobce aplikuje UV nepropustnou vrstvu.

Je ovšem otázka, jak tento typ světla prospívá zelenině. V jistých případech dokáže zlepšit například jejich růst a odolnost proti škůdcům. Bohužel dokáže také rostlinu poškodit. Co se týká zahrádkářů, kteří mají skleník pro své osobní potřeby, není pravděpodobně na místě se tímto nijak zvlášť zaobírat, ne tak, jak se tím zaobírá mnoho obchodníků ve svých prospektech.

Náročnost vs. výhodnost

S největší pravděpodobností se nesetkáte s tím, že bude nutné řešit cokoliv se stavebním či jiným úřadem. Pro potřebu valné většiny zahrádkářů postačí skleníky, u kterých musíte řešit jen jejich postavení vůči světovým stranám. Časově a finančně nejméně náročné jsou pařeniště. Postačí jen několik prken, starých oken, několik hřebíků a pár hodin času. Jediné co je třeba řešit, je jeho správné založení a orientaci vůči světovým stranám.

Finančně o něco náročnější jsou fóliovníky. I přestože v mnohém dokážou obstát stejně dobře jako skleníky, spočívá jejich nevýhoda v životnosti fólie. Levné fólie vám vydrží maximálně jednu sezonu. Kvalitní zase něco kolem pěti let. Důležité je nenechávat fólie na konstrukci přes zimu, tím se životnost o něco prodlouží. Obecně je však konstrukce lehká a na postavení nenáročná. V mnoha případech ji lze i jednoduše přemístit.

Asi nejvíce náročné jsou na stavbu a finance skleníky. Pro stavbu skleníku je zapotřebí kvalitního základu z betonu nebo cihel, někdy lze použít i kámen. Dále je nutné postavit konstrukci z profilovaného hliníku a skel. Určitě je lepší, když jsou u stavby minimálně dva lidé.

I přestože se může zdát, že stavba skleníku je noční můrou, vyplatí se to. Skleník se vám za to odvděčí velmi dlouhou životností, která může být i více než 30 let. Skleník je také navíc velmi robustní řešení. Je možné ho vytápět, je pevnější a tak lépe odolává různých vlivům počasí. Lze ho dokonce vytápět a mít v něm různá jiná vylepšení jako například automatické otevírání oken.

20.1.2021 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist