Sklízíme ořechy – vlašské i lískové

Ořechy, oříšky, ty chutné a zdravé laskominy, už je tu zase jejich čas. Při procházkách v přírodě jste si jistě všimli, že už se začínají objevovat pod stromy, jak napadané vlašské ořechy, tak i některé druhy lískových ořechů. Ptáte-li se, kdy je správný čas na jejich sběr, čtěte dále.
oresak-vlassky-juglans-regia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na ořechy se nevyplatí spěchat

Na ořechy nespěchejte. Nikdy neklaťte ještě zelené ořechy, poškodili byste větve stromu. Jejich zelený obal musí vždy samovolně puknout. Předčasně sklizené ořechy nebudou mít správnou chuť a velmi často také ještě ve skořápce zplesniví, nebo také jádro předčasně seschne a nebude dobré. Samy stromy vám takříkajíc napovědí, v kterou dobu ořechy sklízet. Na podzim začínají samy zralé plody padat na zem, což je neklamný znak toho, že vlašské ořechy dozrály. Ořechy se vám budou ze země lépe sbírat, posekáte-li pod stromem trávu ještě před sklizní.

Pozor – barví!

Nezapomeňte, že slupky vlašských ořechů barví silně do hněda vše, s čím přijdou do kontaktu, takže se na loupání ořechů vybavte raději rukavicemi. Pokud na ně ale zapomenete, hnědou barvu z rukou vám pomůže smýt koncentrovaná šťáva z citronu.

Časem lískových oříšků je září

Lískové oříšky dozrávají nejčastěji v září. Když zhnědne spodní polovina punčošky a skořápka se zbarví do světle hněda, je oříšek zralý. Odrůdy s krátkou punčoškou se dají lehce setřást, lépe z ní vypadávají. Ale odrůdy s dlouho punčoškou, tzv. lombardská odrůda, se musí očesat a pak z punčošky vyloupat. Takto získané oříšky je potřeba ještě dosušit na sítech, nebo na lískách vyložených papírem.

Dobrý tip na chutné uskladnění

Pokud rádi mlsáte, netrapte se s tím, jak a kde budete ořechy skladovat. Naložte si je do medu. Uvidíte, že z vaší spíže zmizí dřív, než by je mohl najít nějaký škůdce. Ideální je namíchat do hrnce med s ořechy v poměru 1:1. Společně vše na plotně zahříváme, dokud se med nerozpustí. Naložené ořechy v medu je nejvhodnější skladovat v uzavíratelné sklenici se šroubovacím víčkem. Až vás přepadne mlsná anebo budete cítit, že vaše nervy se potřebují uklidnit, jednoduše sáhnete po sklenici s ořechy naloženými v medu.

Text: Zuzana Bohdalová

3.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist